Po odwołaniu dyrektora szkoły, pełnienie jego obowiązków do czasu wyłonienia nowego dyrektora burmistrz powierzył jednemu z nauczycieli. Powodem podjęcia takiej decyzji przez burmistrza był brak gwarancji właściwego pełnienia obowiązków dyrektora szkoły przez wicedyrektora. Wojewoda w trakcie postępowania nadzorczego przypomniał, iż zgodnie z art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty wynika, że przy powierzeniu obowiązków dyrektora, pierwszeństwo przypada wicedyrektorowi szkoły lub placówki, a dopiero w przypadku braku wicedyrektora można powierzyć obowiązki dyrektora nauczycielowi tej szkoły. Zdaniem wojewody zarządzenie burmistrza zostało wydane z naruszeniem przepisu art. 36a ust. 5, bowiem przekonanie burmistrza o braku gwarancji właściwego pełnienia obowiązków dyrektora szkoły przez wicedyrektora oraz utrata zaufania do aktualnej wicedyrektor, nie znajdują w ocenie wojewody uzasadnienia prawnego.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się burmistrz, zdaniem którego przepis art. 36a ust. 5  ustawy o systemie oświaty  pozwala na dokonanie wyboru między kandydatem będącym wicedyrektorem szkoły a innym nauczycielem, niebędącym wicedyrektorem, w przedmiocie powierzenia mu pełnienia obowiązków dyrektora szkoły do czasu wyłonienia go w drodze konkursu. Skarżący twierdzi, iż określenie ustawowe "organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły" jednoznacznie wskazuje na fakultatywność, a nie obowiązek powierzenia obowiązków wicedyrektorowi, stwarzając przez to możliwość powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora także innemu nauczycielowi.


WSA rozpatrując sprawę uznał, iż organ prowadzący przy powierzaniu pełnienia obowiązków nie ma swobodnego wyboru pomiędzy wicedyrektorem a nauczycielem tej szkoły. Przy powierzeniu pełnienia obowiązków dyrektora pierwszeństwo przypada bezwzględnie wicedyrektorowi, a organ nadzoru w sytuacji gdy w szkole jest wicedyrektor nie ma możliwości powierzenia obowiązków dyrektora nauczycielowi tej szkoły. Sąd podzielił stanowisko organu nadzorczego, iż przepisy ustawy o systemie oświaty nie przewidują odmowy aktualnemu wicedyrektorowi powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora z jakichkolwiek przyczyn, w tym utraty zaufania do tejże osoby i powierzenie tych obowiązków innemu nauczycielowi szkoły. Przepis art. 36a ust. 5 jest wyjątkiem od zasady powoływania dyrektora w drodze konkursu, co uzasadnia stosowanie ścisłej i literalnej wykładni przepisu. Wyjątki od zasady nie podlegają zaś wykładni rozszerzającej – podkreślił NSA.


Na podstawie: Wyrok NSA z 1 czerwca 2012 r., sygn. akt I OSK 483/12, prawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)