Z dniem 23 listopada 2015 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. poz. 1695). Celem nowelizacji jest jednoznaczne wskazanie, który organ pełni rolę wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym wobec należności i opłat z tytułu wyłączania z produkcji gruntów rolnych.
Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. poz. 503) wskazała, że marszałek województwa jest organem egzekucyjnym uprawnionym do egzekucji należności za zobowiązania z tytułu dochodów związanych z wyłączaniem gruntów rolnych z produkcji. Nie określiła jednak jednoznacznie kto jest wierzycielem należności i opłat z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji. W praktyce zdarzały się różne interpretacje w tym zakresie, co skutkowało tym, że w kilku województwach wierzycielem był i jest nadal marszałek, a w kilku wierzycielami byli i są nadal starostowie.
W celu wyeliminowania istniejących rozbieżności, w drodze omawianej nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych jednoznacznie wskazano, że to marszałek województwa jest wierzycielem i jednocześnie organem egzekucyjnym uprawnionym do egzekucji należności i opłat związanych z wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji. Zaznaczyć należy, że należności te stanowią dochód budżetu województwa.
Zobacz pełną treść ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. poz. 1695)>>>
Marszałek województwa wierzycielem należności i opłat z tytułu wyłączania z produkcji gruntów rolnych
Nowe przepisy jednoznacznie wskazują, że marszałek województwa jest wierzycielem i jednocześnie organem egzekucyjnym uprawnionym do egzekucji należności i opłat związanych z wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji.