Pytanie:
Gmina buduje oczyszczalnię ścieków, w skład której wchodzą oczyszczalnia, garaże i wiata. Na budowę ma środki własne oraz pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Część faktury została zapłacona, a reszta kwoty zostanie uregulowana po zakończeniu inwestycji. Oczyszczalnia ma zostać przekazana zakładowi budżetowemu. Czy gmina ma prawa ubiegać się o zwrot podatku VAT?
Odpowiedź:
Gmina może odliczyć VAT naliczony przy budowie oczyszczalni.
Uzasadnienie:
Na wstępie należy wyjaśnić, że inwestycję trzeba uznać za finansowaną ze środków własnych, skoro dofinansowanie ma charakter pożyczki. Realizacja inwestycji polegającej na budowie oczyszczalni ścieków niewątpliwie należy do zadań własnych gminy - art. 7 ust. 1 ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym. Niemniej jednak wybudowana infrastruktura będzie wykorzystywana do wykonywania działalności opodatkowanej (PKWiU ex 37 Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków stawka 8%). W efekcie gminie przysługuje prawo do odliczenia zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.
Jeśli chodzi o fakt przekazania oczyszczalni przez gminę to należy zauważyć, że zakłady budżetowe podlegają centralizacji VAT, należy je zatem traktować jak jednego z gminą podatnika - art. 2 pkt 1 i art. 3 ustawy z 5.09.2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.
Trzeba oczywiście pamiętać o ewentualnym zastosowaniu do ponoszonych nakładów prewspółczynnika.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24.07.2017 r.,0113-KDIPT1-1.4012.351.2017.1.AK.