Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Na jakiej podstawie starosta może kontrolować zakład, dla którego wydał pozwolenie na wprowadzanie ścieków do rzeki? Z badań wynika, że ścieki są niewłaściwie oczyszczone. Artykuł 156 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod. daje WIOŚ kompetencje, jeżeli chodzi o ochronę przed zanieczyszczeniem. Natomiast art. 156 ust. 1 pkt 4 pr. wod. mówi, że przestrzeganie warunków ustalonych w decyzjach kontroluje RZGW.
Odpowiedź:
Organy administracji ochrony środowiska, wśród których jest starosta, wymienia art. 376 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) – dalej p.o.ś. Na podstawie art. 379 p.o.ś. zarówno starosta, jak i marszałek województwa, wójt, burmistrz lub prezydent miasta upoważniony został do sprawowania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
Zgodnie z przywołanym przepisem ww. organy mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów, mogą także występować do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (WIOŚ) o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli kontrola wykazała naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska.
W przypadku negatywnego oddziaływania na środowisko (w tym na przykład wprowadzania ścieków niespełniających wymaganych warunków) starosta może także na podstawie art. 362 p.o.ś. zastosować przepisy o odpowiedzialności administracyjnej, do czego upoważnia go art. 378 ust. 1 p.o.ś.
Natomiast na podstawie art. 140 pr. wod. organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, z zastrzeżeniem art. 140 ust. 2 i 2a pr. wod., jest starosta wykonujący to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej.
Starosta, jako organ właściwy w sprawach wydawania pozwoleń wodnoprawnych, ma także możliwość stosowania sankcji wobec podmiotów nieprzestrzegających warunków posiadanego pozwolenia. Działając na podstawie art. 136 ust. 2 pr. wod., może dokonywać przeglądu ustaleń wynikających z wydanych już pozwoleń i w przypadku stwierdzenia przesłanek wymienionych w art. 136 ust. 1 pr. wod. może cofnąć lub ograniczyć pozwolenie bez odszkodowania.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.