Senacka zmiana Kodeksu rodzinnego prowadzi do priorytetowego orzekania opieki naprzemiennej nad dziećmi. Zmierza do skuteczniejszego egzekwowania orzeczeń sądowych pod groźbą surowej kary pozbawienia wolności.
Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Jest to inicjatywa Komisji Praw Człowieka i Praworządności, która realizuje wielokrotną petycję „Stop alienacji rodzicielskiej". Poparło ją 1100 osób indywidualnych.
Do reprezentowania Komisji w dalszych pracach nad tym projektem ustawy upoważniony jest senator Łukasz Mikołajczyk.
Opieka naprzemienna - to podstawa
Obecnie - w świetle obowiązującego art. 58 § 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w przypadku braku porozumienia pomiędzy rodzicami w sprawie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, sąd rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Sąd powinien rozważyć pozostawienie obojgu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej. Dopiero po stwierdzeniu, że nie byłoby to zgodne z dobrem dziecka, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców,
Czytaj też>> MS przeciwne definicji opieki naprzemiennej
Zmiana art. 58 § 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma na celu wprowadzenie, jako priorytetowej, możliwości orzekania opieki naprzemiennej, czyli powierzenia przez sąd wykonywania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz określenia wykonywania opieki nad dzieckiem w ten sposób, że dziecko będzie mieszkało przemiennie z każdym z rodziców w porównywalnych okresach, z wyjątkiem przypadku, gdy jedno z rodziców zamieszkuje za granicą.
Wzajemne informowanie
Niezależnie od tego projekt przewiduje nakładającego na rodziców, którzy wykonują wspólnie władzę rodzicielską, obowiązku wzajemnego informowania się o bieżących sprawach dziecka oraz przekazywania dokumentów dziecka, a w szczególności dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, a także dokumentacji medycznej.
Kara 12 lat za szkodzenie dziecku
Autorzy projektu uznali, że dotychczasowe przepisy nie dają gwarancji skutecznego wykonywania władzy rodzicielskiej skłóconych rodziców.
W związku z tym projekt ustawy wprowadza do Kodeksu karnego karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch w przypadku utrudniania lub uniemożliwiania wykonywania kontaktów lub sprawowania opieki nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. Takie postanowienia mogą wynikać z orzeczenia albo ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem.
Ponadto, jeżeli w wyniku tego czynu dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu psychicznym, sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności od roku do lat trzech. W przypadku, gdy w następstwie tego czynu pokrzywdzony targnie się na własne życie, sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności od dwóch do 12 lat.
Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.