Perinatalna opieka paliatywna to świadczenia przeznaczone dla rodziców oraz dziecka, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Świadczenie to – jak wyjaśnia NFZ – obejmuje bezpłatne porady i konsultacje lekarza i psychologa, od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28 dni od urodzenia dziecka. Po 28 dniach opieki perinatalnej jest możliwość kontynuowania opieki w hospicjum domowym albo w hospicjum stacjonarnym.
Na stronie funduszu dostępne są dane adresowe 16 podmiotów m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Warszawie i we Wrocławiu, gdzie można skorzystać ze świadczeń perinatalnej opieki paliatywnej.
Nowa informacja, a hospicja stare?
NFZ nie wyjaśnia, dlaczego akurat teraz podaje tę informację do wiadomości, nie podaje też, czy placówki te istniały od dawna, czy zostały utworzone teraz. A to ważne w kontekście czekającego już prawie półtora miesiąca na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego i trwających wciąż protestów społecznych.
Cena promocyjna: 79.2 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Trybunał Konstytucyjny 22 października br. stwierdził, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, jest sprzeczny z konstytucją. Chodzi o artykuł 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.
Czytaj: TK: Aborcja eugeniczna sprzeczna z konstytucją>>
Publikacji nie ma, hospicja są
Publikacja tego orzeczenia oznaczałaby istotne ograniczenie, a według wielu środowisk praktycznie całkowity zakaz przerywania ciąży w Polsce. Już w dniu wydania wyroku rozpoczęły się w całej Polsce protesty przeciwko niemu i trwają one do dziś, a nawet przybierają na ostrości.
Czytaj: Parlament Europejski: W Polsce jest już faktyczny zakaz aborcji>>
Według zapowiedzi Rządowego Centrum Legislacji wyrok miał być opublikowany najpóźniej 2 listopada, ale do chwili obecnej to nie nastąpiło. Chociaż przedstawiciele partii rządzącej wielokrotnie to zapowiadali.
Informację NFZ można kojarzyć z tymi zapowiedziami, ponieważ tworzenie hospicjów perinatalnych było wskazywane jako jedno z pozytywnych rozwiązań mających łagodzić skutki społeczne ograniczenia / zakazu przerywania ciąży. Wkrótce po ogłoszeniu wyroku TK partia Zbigniewa Ziobry Solidarna Polska zapowiedziała wniesienie projektu ustawy w tej sprawie.
- Od pewnego czasu jako Solidarna Polska pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi hospicjów perinatalnych. Chodzi nam o to, żeby chronić kobiety i dzieci, aby pomóc im, żeby kobiety nie zostawały same, kiedy dowiadują się, że ich dziecko jest obarczone wadą letalną. Chcemy, żeby kobiety miały wówczas możliwość skorzystania z profesjonalnej kadry lekarzy, pielęgniarek, żeby nie pozostawały same - mówił 5 listopada Zbigniew Ziobro. Ale dotychczas projekt ten nie został publicznie zaprezentowany.
Minister nie wspomniał też nic o istniejących już tego typu placówkach - być może o nich nie wiedział, albo wtedy jeszcze ich nie było.