Ma to być dokument, będący syntezą wniosków z różnych ścieżek tematycznych, w tym ścieżki parlamentarnej czy spotkań wysokiego szczebla. Zbierze on informacje, co było dyskutowane i jakie są z tego wnioski. - To źródło informacji o tym, co działo się przez tych ostatnich pięć dni; co było nowe, co było ciekawe i co było ważne w trakcie tych dyskusji – wskazał sekretariat IGF.
- Nigdy wcześniej tak bardzo nie potrzebowaliśmy internetu i przestrzeni cyfrowej, która będzie bezpieczna – powiedziała w piątek na zakończenie Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 zastępca sekretarza generalnego ONZ Maria-Francesca Spatolisano.
Forum Zarządzania Internetem (ang. Internet Governance Forum – IGF) to globalna wielostronna platforma ułatwiająca dyskusję na temat polityki publicznej związanej z zarządzaniem internetem. IGF zostało powołane w 2006 r. jako przez Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS) i zwołane przez Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych. Dotychczas różne rządy na całym świecie zorganizowały już 15 dorocznych spotkań IGF – nazywanych szczytami cyfrowymi ONZ. Od 6 do 10 grudnia w Katowicach odbywa się 16. spotkanie IGF, którego gospodarzem jest polski rząd.
Zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność w sieci
Jak poinformowano, jednym z wątków dyskusji na szczycie było „zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność” internetu – mieszczące m.in. zagadnienia cyberbezpieczeństwa, cyberprzestępczości czy przemocy w sieci. Kluczowymi wnioskami z tych dyskusji, przedstawionymi przez sekretariat IGF były: umieszczenie w centrum tych zagadnień praw człowieka oraz postulat faktycznego i powszechnego stosowania zharmonizowanych norm w tym zakresie przez państwa.
Raquel Gatto z inicjatywy Policy Network of Meaningful Acces relacjonowała, że priorytetem IFG jest zapewnienie, że wszyscy, wszędzie będą mieć możliwość podłączenia się do internetu. Powszechny dostęp o którym mówimy, powinien być przystępny dla każdego, a dzięki posiadanym kompetencjom powinien przynosić korzyści - podkreśliła. Jak zaznaczyła, głównym przesłaniem IGF2021 jest to, że dostęp znaczy co innego dla różnych ludzi, co powinno być brane pod uwagę przy tworzeniu regulacji.
- Pandemia Covid-19 podkreśla i uwypukla rolę internetu i technologii cyfrowych jako dobra wspólnego, ale mamy też do czynienia z przepaścią cyfrową, która cały czas się rozszerza, mamy do czynienia z takimi zjawiskami, jako mowa nienawiści, dezinformacja. Widzimy rosnące obawy związane z cyberprzestępczością, z oszustwami, z naruszaniem praw człowieka w przestrzeni cyfrowej – mówiła Spatolisano. - Nigdy wcześniej tak bardzo nie potrzebowaliśmy internetu i przestrzeni cyfrowej, która będzie bezpieczna i prawdziwie włączająca. Internet dla wielu z nas to coś, co uważamy za pewnik, ale pamiętajmy, że na świecie prawie 3 mld ludzi, szczególnie z krajów rozwijających się, nie ma dostępu do tej skarbnicy wiedzy – przypomniała.
- Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński wyraził przekonanie, że każdy uczestnik szczytu wysłuchał czegoś inspirującego, co zapamięta na długo. - Może zapamięta to, że internet może być bronią obusieczną. Są chwile, że nie możemy bez niego żyć, ale to może być przestrzeń niebezpieczna - mówił. - Wiele było rozmów nt. sposobu ochrony praw człowieka online - zaznaczył. Mimo wielu trudności udało się nam zorganizować wydarzenie w formule hybrydowej, choć pewnie wszyscy woleliby spotkać się w tradycyjny sposób - dodał.