Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na producenta mebli, który przez prawie 9 lat w porozumieniu ze swoimi dystrybutorami ustalał ceny niektórych produktów.
Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję przewidziano sankcję finansową w maksymalnej wysokości 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Przedsiębiorca może uniknąć kary poprzez współpracę z UOKiK w ramach programu łagodzenia kar leniency. Podmiot chcący ubiegać się o odstąpienie od nałożenia kary nie może być inicjatorem porozumienia ani nakłaniać do udziału w niej. Powinien także jako pierwszy dostarczyć informację o istnieniu zmowy. Jeżeli podmiot był inicjatorem nielegalnych uzgodnień lub złożył wniosek jako drugi (lub kolejny) może ubiegać się o zmniejszenie kary.
Postępowanie przeciwko spółce IMS Sofa z Bydgoszczy wykazało, że ceny produktów Etap Sofa były wynikiem zmowy cenowej. Spółka narzuciła swoim partnerom handlowym minimalne ceny odsprzedaży, które mogły zostać pomniejszone jedynie o rabat nie większy niż 3 proc. Upominała również dystrybutorów, którzy chcieli stosować niższe stawki. W efekcie, ceny mebli Etap Sofa nie mogły być tańsze niż odgórnie ustalone.
Niedozwolona praktyka trwała przez prawie 9 lat – od listopada 2003 r. do marca 2012 r. Informacje świadczące o istnieniu niedozwolonego porozumienia zostały uzyskane podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibie IMS Sofa, a także bezpośrednio od spółki, która w trakcie postępowania złożyła wniosek leniency. Jako inicjator porozumienia, spółka nie mogła uzyskać całkowitego zwolnienia z kary, lecz możliwe było jej obniżenie. Ponieważ przekazane informacje w istotny sposób przyczyniły się do wydania decyzji, Prezes UOKiK zdecydowała o zmniejszeniu o połowę kary nałożonej na spółkę, która ostatecznie wyniosła 329 801 zł.
Spółka złożyła odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Opracowanie: Justyna Gryczka, RPE WKP
Źródło: www.uokik.gov.pl, stan z dnia 27 września 2012 r.