Sędziowie I Wydziału Cywilnego poznańskiego Sądu Rejonowego zwrócili się do Krajowej Rady Sądownictwa o zbadanie, czy nadzór administracyjny nad pracą zmarłej był wykonywany w sposób prawidłowy oraz czy wymiar powierzonych jej zadań nie naruszał praw sędziego do wypoczynku.
Do apelu kolegów z Poznania przyłączyli się sędziowie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie. Popierając wniosek jednocześnie sygnalizują Radzie, że w okręgu warszawskim, tak jak i innych sadach wielkomiejskich, przeciążenie pracą sędziów narusza ich prawo do wypoczynku i uwłacza godności sędziego. Stały wzrost liczby spraw powoduje, że sędziowie muszą rozpoznawać zbyt wiele spraw jednocześnie (referaty liczą po 400, 700, a nawet 2.000 spraw), co w połączeniu z presją na szybkość postępowania i tak zwane opanowanie wpływu - może doprowadzić do istotnego pogorszenia jakości orzekania. Stanowi to bardzo poważne zagrożenie dla prawidłowego sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
Dlatego też sędziowie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie apelują do Krajowej Rady Sądownictwa i do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie działań zmierzających do zmian systemowych, aby liczba spraw przydzielona sędziemu umożliwiała rzetelne i prawidłowe rozpoznanie każdej z nich - przy jednoczesnym zagwarantowaniu sędziom elementarnego prawa do wypoczynku.
Zdaniem warszawskich sedziów, zmiany te powinny objąć w szczególności:
1. ograniczenie kognicji sadów i zakresu czynności zastrzeżonych dla sędziów oraz uproszczenie procedur - przy jednoczesnym zwiększeniu uprawnień oraz liczby zatrudnionych referendarzy, asystentów i sekretarzy sądowych,
2. wprowadzenie limitu spraw przydzielonych sędziemu w danym okresie, przy czym wpływ spraw do wydziału w liczbie przekraczającej limit zobowiązywałby prezesa sądu do powiadomienia o tym Ministra Sprawiedliwości, który - jako organ sprawujący nadzór nad sądami - powinien skierować ponadnormatywny wpływ do innych sądów bądź zwiększyć obsadę sędziowską w danym sądzie,
3. ograniczenie czasu pracy sędziego poprzez wprowadzenie norm czasu pracy: 40 godzin tygodniowo w rozliczeniu miesięcznym, w połączeniu z nabywaniem uprawnienia do uzyskania czasu wolnego w zamian za ponadnormatywny czas pracy.
W ocenie sędziów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie jak najszybsze wprowadzenie tych zmian jest niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości.