Kancelaria BSJP rozpoczęła partnerstwo strategiczne z kancelarią europejską Taylor Wessing. Dlaczego doszło do fuzji firm prawniczych?

Zdecydowaliśmy się na partnerstwo z Taylor Wessing z kilku powodów. Przede wszystkim, jest to kancelaria odpowiednia do tego, by wesprzeć nas na rynku międzynarodowym i wzmocnić nas w obszarach Finance, Corporate, M&A, Technology oraz Real Estate & Infrastructure. Dodatkowo, partnerstwo z Taylor Wessing pomoże nam sprostać rosnącemu wciąż na polskim rynku popytowi na doradztwo prawne w obszarach IP i Commercial. Od dłuższego już czasu zastanawialiśmy się nad tym krokiem. Z Taylor Wessing współpracowaliśmy od ponad pięciu lat i współpraca ta była zawsze bardzo udana, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się przyłączyć do ich struktur.

Na jakiej zasadzie funkcjonuje to partnerstwo?

W tej chwili BSJP nie jest jeszcze całkowicie pod marką Taylor Wessing. Fuzja zakończy się w 2011 r.. W tej chwili, po podpisaniu umowy korporacyjnej, jesteśmy częścią struktur tej kancelarii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Taylor Wessing nie jest całkowicie zintegrowaną w jednej spółce kancelarią. Jest to sieć, choć występuje pod jednym sztandarem. Jest to kolejny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na tę fuzję. Nie chcieliśmy połączyć się ze zintegrowaną kancelarią.

Dlaczego?

Powodów jest kilka. Jednym z nich jest to, że nie musimy zmieniać struktur partnerskich z powodu fuzji. Dodatkowo, struktury międzynarodowych kancelarii zintegrowanych nie zawsze sprawdzają się na rynkach poszczególnych państw. Problem ze zintegrowanymi kancelariami jest szczególnie widoczny na rynkach wschodnich. Widać to chociażby na przykładzie międzynarodowej kancelarii Freshfields Bruckhaus Deringer, mającej już swoje przedstawicielstwo w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzeba mieć na uwadze, że obroty na rynkach zachodnich są inne od obrotów niż na Polskim rynku. Decyzje podejmowane w Londynie dla wszystkich kancelarii spółki zintegrowanej, nie zawsze sprawdzać się będą w Warszawie.

Z Taylor Wessing jest inaczej?

Zdecydowanie. Kancelaria Teylor Wessing ma strukturę podobną do Unii Europejskiej, a więc posiada różne modele funkcjonujące w różnych krajach. Oczywiście, tryb podejmowania decyzji jest przez to bardziej konserwatywny, gdyż trzeba uzyskać zgodę wszystkich partnerów, ale dzięki temu można dostosować się do lokalnego rynku.

Czy można przyjąć, że tego typu fuzje firm prawniczych będą przeprowadzane w Polsce na szerszą skalę?

Powiem tak: do tej pory kancelaria BSJP była przede wszystkim butikiem dla klientów inwestujących Polsce, szczególnie w nieruchomości. Zależało nam na tym, by rozszerzyć swoją ofertę tak, by móc współpracować także z innymi przedsiębiorcami i by oferować im więcej usług. Rozwój działalności, o jakim tu mówimy, możliwy jest tylko za pomocą zewnętrznej, międzynarodowej marki. Inaczej jest to droga przez mękę. Dzięki fuzji z Taylor Wessing możemy oferować pełne usługi prawne, czyli jesteśmy kancelarią typu „full service”. Kancelarie w Polsce stoją dzisiaj przed dużym problemem, gdyż jako zupełnie niezależne firmy, jak zaistnieć na międzynarodowym rynku. Międzynarodowa marka jest do tego praktycznie niezbędna. W Polsce istnieją tylko dwie kancelarie, które mimo braku zewnętrznej marki mają dużo zagranicznych zleceń i zajmują miejsca w międzynarodowych rankingach. Reszta firm prawniczych w Polsce nie jest w stanie oferować usług typu „full service”, w związku z czym zmuszona jest do tego, by funkcjonować jako wyspecjalizowane butiki, jakim do tej pory była kancelaria BSJP. Jest to tendencja ogólnoeuropejska wszystkich niezależnych kancelarii, które inaczej nie przeżyją na rynku. Inną strategią firm prawniczych w Polsce jest łączenie się w zintegrowane partnerstwa międzynarodowe, co, jak już wsponinałem, rodzi wiele problemów. My zdecydowaliśmy się na rozwój. Do końca roku przybędzie nam czterech nowych partnerów, co w sumie da dziesięciu. Dzięki połączeniu z Taylor Wessing nasza kancelaria będzie zyskiwać w strukturach europejskich. Jasne jest bowiem, że jeśli chce się brać udział w międzynarodowych transakcjach, trzeba mieć międzynarodową markę.

Kancelaria Taylor Wessing posiada 13 międzynarodowych biur w Europie i na rynkach rozwijających się. Ma swoje przedstawicielstwa w następujących miastach: Berlin, Bruksela, Cambridge, Dubai, Dusseldorf, Frankfurt nad Menem, Hamburg, Londyn, Monachium, Paryż, Alicante, Pekin i Szanghaj.