Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości została opublikowana oficjalna lista najważniejszych zamierzeń legislacyjnych resortu w perspektywie 2008 roku. Wśród nich znalazła się m.in. zmiana ustawy o prokuraturze, prawa ustroju sądów powszechnych, kodeksu postępowania cywilnego oraz szybka nowelizacja kodeksu karnego.
1. Projekt ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze. Najważniejszym celem projektu jest rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego (zmiana art. 1 ust. 2 ustawy o prokuraturze) oraz wprowadzenie zmian ustrojowych w prokuraturze. Założenia programowe nowych regulacji opracowuje zespół ekspertów, powołany przez Ministra Sprawiedliwości. Prace zespołu są obecnie finalizowane.
2. Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz o zmianie innych ustaw. Projekt obejmuje m. in. uregulowania dot. statusu sędziego i modelu kariery sędziowskiej oraz nowe uregulowanie dostępu do wykonywania zawodów prawniczych. W ramach nowelizacji zostanie również odpowiednio uregulowany status asesorów sądowych, w celu dostosowania obowiązującego prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 października 2007 r. (sygn. akt SK 7/06). Przewiduje się wprowadzenie dwustopniowego egzaminu państwowego, z którego stopień pierwszy uprawniałby do ubiegania się o przyjęcie na dowolną aplikację prawniczą albo do wykonywania pomocniczej praktyki prawniczej w kancelariach adwokackich, radcowskich i notarialnych, zaś stopień drugi kończyłby wszystkie aplikacje, jak również stanowił warunek dopuszczenia do zawodów prawniczych innych osób niż aplikanci, wykazujących się wyżej wskazaną praktyką prawniczą. Nowa regulacja umożliwi otwarcie dostępu do świadczenia pomocy prawnej przez młodych prawników, bez tworzenia nowej korporacji zawodowej. Przystąpienie do egzaminu pierwszego stopnia nie wiązałoby się z żadnymi dodatkowymi wymogami (poza ukończeniem wyższych studiów prawniczych) a jego zdanie uprawniałoby do świadczenia pomocy prawnej (w ograniczonym zakresie).
3. Projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks postępowania cywilnego oraz o zmianie innych ustaw. Celem projektu będzie przyśpieszenie i uproszczenie postępowania nakazowego i upominawczego. Istotą projektu będzie stworzenie jednego ogólnokrajowego sądu, do którego wnoszone byłyby pozwy w formie elektronicznej (bez dołączania dowodów) i którego orzeczenia uprawomocniałyby się w wypadku braku sprzeciwu bądź zarzutów, zaś w razie ich wniesienia pozwy byłyby przekazywane do rozpoznania sądowi właściwemu miejscowo.
4. Projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks postępowania cywilnego oraz o zmianie innych ustaw. Celem tego projektu będzie przyśpieszenie i uproszczenie postępowań w sprawach gospodarczych. Jego istota ma polegać na wprowadzeniu zasady pisemności postępowania w trybie zwykłym oraz umożliwieniu prowadzenia dowodów osobowych przez asesorów sądowych, referendarzy sądowych i asystentów sędziego.