W ubiegłym roku inspektorzy pracy przychylili się do około 8 tys. wniosków firm o zmianę lub uchylenie decyzji nakazujących im zaprzestanie działań niezgodnych z prawem pracy. Oznacza to, że dziewięć na dziesięć takich wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie dla pracodawców. Firmy najczęściej wnioskują o ustalenie nowego terminu wykonania obowiązku nałożonego w nakazach inspektora pracy. To dla nich ważne, bo kontrolujący może nakazać im m.in., aby usunęli wszelkie uchybienia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.
Znacznie mniej opłaca się firmom skarżenie decyzji inspektorów pracy do sądów administracyjnych. W ubiegłym roku skargi takie złożyło 78 firm, czyli o 13 więcej niż w 2008 r. Do tej pory sąd odrzucił lub oddalił 33 spośród nich. Tylko w ośmiu przypadkach uchylił zaskarżoną decyzję inspektora pracy, a w dwóch sprawach stwierdził nieważność jego decyzji. Jeden pracodawca wycofał skargę, a pozostałe wciąż czekają na rozstrzygnięcie.
Źródło: Gazeta Prawna 7.06.2010.
Opłaca się odwoływać od decyzji inspektora pracy
Blisko 90 proc. wniosków o zmianę lub uchylenie decyzji inspektora pracy jest rozpatrywanych pozytywnie dla firm. Mniej skuteczne są odwołania firm na decyzje inspektorów pracy do sądów administracyjnych.