Opublikowano nowe rozporządzenie określające, jakie elementy gospodarstwa rolnego nie będą podlegały zajęciu przez komornika w trybie egzekucji sądowej.

Nowy akt wykonawczy – rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 5.07.2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (Dz.U. poz. 1385) zwiększy zakres wyłączeń spod egzekucji komorniczej skierowanej do elementów gospodarstwa rolnego. Zakłada się, że w efekcie ograniczeń w zakresie egzekucji rolnik nie tylko nie zostanie pozbawiony przedmiotów niezbędnych do wyżywienia siebie oraz swojej rodziny, ale również będzie mógł nadal prowadzić gospodarstwo rolne, choć w okrojonym składzie. Tym samym egzekucja ma nie przesądzać o potrzebie likwidacji gospodarstwa rolnego.

Zmianie ulegnie katalog przedmiotów wyłączonych spod egzekucji. Między innymi komornik nie będzie mógł zająć budynków gospodarczych i gruntów rolnych niezbędnych do hodowli zwierząt, w proporcji uzależnionej od wielkości stada podstawowego i niezbędnej nadwyżki inwentarza. Spod zajęcia będą wyłączone również służące do produkcji roślinnej budynki gospodarcze magazynowe, składowe, przechowalnie, szklarnie, tunele foliowe i inspekty.

Komornik będzie mógł zdecydować o wyłączeniu elementów gospodarstwa rolnego spod egzekucji ponad ilości wymienione w rozporządzeniu, o ile uzna, że taki krok jest niezbędny do zapewnienia możliwości prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wymagane przy tym będzie wystąpienie komornika do izby rolniczej o wydanie opinii w tym zakresie.

Nowy akt prawny uchyli dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 16.05.1996 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej (Dz.U. Nr 63, poz. 300).

Nowe przepisy będą obowiązywać po upływie 14 dni od ich publikacji. Rozporządzenie będzie mieć zastosowanie również do postępowań egzekucyjnych wszczętych i niezakończonych przed tym terminem.

Andrzej Perzyna