W 2007 r. na warszawskiej giełdzie zadebiutowało 81 spółek. Daje to GPW drugie miejsce w Europie, po londyńskiej giełdzie. Z badań WK Index wynika, że prawnicy wcale nie spodziewają się spowolnienia tego trendu. Prawnicy mówią o zdecydowanym wzroście zainteresowania wprowadzaniem spółek na giełdę (wzrost z 25 proc. do 37 proc. wskazań w ostatnich badaniach koniunktury prawniczej Wolters Kluwer Polska).
Wśród wszystkich głównych rynków kapitałowych w Europie, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie z 81 nowymi spółkami, wprowadzonymi do obrotu w ubiegłym roku, jest druga na kontynencie. Pierwsze miejsce zajęła giełda londyńska z prawie setką nowych spółek - LSE odnotowało wtedy 99 debiutów. Na trzeciej pozycji w Europie uplasował się Euronex (paryska, amsterdamska, brukselska i lizbońska platforma giełdowa), na parkiecie którego w 2007 r. odnotowano dwa razy mniej debiutów (40) niż na GPW. Czwarta pozycja przypadła norweskiej giełdzie w Oslo (37 debiutów), a piąta - sojuszowi giełd w północnych i nadbałtyckich krajach OMX (35 debiutów).
Równie dobrze wypadł alternatywny rynek prowadzony przez GPW - NewConnect. Przez cztery miesiące funkcjonowania zadebiutowały na nim 24 spółki, co daje trzecią pozycję w Europie (w porównaniu z danymi za trzeci i czwarty kwartał ub.r.). Na pierwszych dwóch miejscach uplasował się rynek alternatywny należący do londyńskiej giełdy oraz NYSE Euronextu, z odpowiednio 114 i 47 debiutami. NewConnect wyprzedził m.in. platformę First North działającą przy OMX (17 debiutów), czy też rynek Entry Standard przy Deutsche Boerse (16 debiutów).
Nasza giełda w czołówce
W 2007 r. na warszawskiej giełdzie zadebiutowało 81 spółek. Daje to GPW drugie miejsce w Europie, po londyńskiej giełdzie. Z badań WK Index wynika, że prawnicy wcale nie spodziewają się spowolnienia tego trendu.