Projekt rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, zakłada, że wymóg ten nie będzie dotyczył nowo powstających paliwowych stacji samoobsługowych.
W oświadczeniu przekazanym mediom firmy paliwowe zrzeszone w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) oceniły, że zorganizowanie miejsc, w których możliwe jest karmienie i przewijanie niemowląt, ma uzasadnienie w wybranych lokalizacjach – głównie na stacjach zlokalizowanych przy drogach tranzytowych.
"Takie pomieszczenia już obecnie są udostępniane przez właścicieli stacji paliw. W opinii branży, dalsze decyzje co do udostępnienia miejsca dostosowanego do karmienia i przewijania niemowląt powinno być pozostawione właścicielowi stacji paliw" - uważa POPiHN.
Zdaniem organizacji trudno wprowadzać takie rozwiązania na stacjach usytuowanych w miastach. POPiHN przewiduje ponadto, że - gdyby rozporządzenie weszło w życie w proponowanym kształcie - w przypadku mniej atrakcyjnych lokalizacji inwestorzy będą dążyli do ograniczenia kosztów i nieprzekroczenia w projekcie progu 100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.
Członkowie organizacji zwrócili też uwagę, że dla budynków gastronomii, handlu lub usług obowiązek dysponowania miejscem do przewijania i karmienia niemowląt będzie obowiązywał od powierzchni 1000 metrów kwadratowych.
POPiHN to związek pracodawców, reprezentujący przedsiębiorstwa zapewniające 100 proc. produkcji rafineryjnej, 100 proc. transportu rurociągowego produktów naftowych, 95 proc. zdolności magazynowych produktów naftowych w Polsce. Jej członkami są między innymi Grupa Lotos, PKN Orlen, Shell, Slovnaft, BP i Circle K Polska. (PAP)