Senat wprowadził poprawki do ustawy o elektronicznym postępowaniu wieczystoksięgowym, która - poza ułatwieniami dla obywateli - ma poprawić skuteczność postępowania egzekucyjnego.
Nowelizacja gwarantuje każdemu obywatelowi - z mocy ustawy, a nie rozporządzenia jak dotychczas - powszechne, bezpłatne przeglądanie księgi wieczystej online po podaniu jej numeru. Ustawa zawiera także regulacje umożliwiające wyszukiwanie ksiąg wieczystych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych na podstawie np. danych właściciela nieruchomości. Uprawnione do tego mają być m.in.: Policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, sądy, prokuratura, komornicy sądowi, notariusze i Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa. Ma to ułatwić i przyspieszyć np. ustalanie majątku dłużnika oraz zwiększyć efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych. Nowym dokumentem wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych będzie wyciąg z księgi wieczystej obejmujący wskazane działy. Nowe przepisy przewidują także możliwość złożenia przez Internet wniosku o wydanie: odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu.
Senatorowie wprowadzili dwie poprawki do ustawy - jeżeli zostaną zaakceptowane przez Sejm, z możliwości wyszukiwania księgi wieczystej na podstawie danych wierzyciela będą mogli korzystać adwokaci i radcowie prawni. Druga poprawka dotyczy formy, w jakiej będzie wyrażana zgoda na wielokrotne, nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg. Zgody udzielał będzie minister sprawiedliwości w formie decyzji. Nowela ma obowiązywać od 1 grudnia.
Monika Sewastianowicz