Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma za zadanie zwiększyć ochronę emerytów i rencistów, których świadczenia podlegają egzekucji. Kwota wolna od egzekucji ma być wyższa. Kwota wolna od potrąceń będzie wynosiła odpowiednio: wysokość najniższej emerytury lub renty (po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych), 75% i 30%.
Krajowa Rada Komornicza, która w piśmie do Szefa Kancelarii Sejmu sygnalizuje, że projekt nie zasługuje na uwzględnienie. „Wprowadzenie zwiększonych kwot wolnych od zajęcia spowoduje, że egzekucja z tych składników majątkowych dłużnika stanie się niemal całkowicie bezskuteczna" –uważają komornicy. Ich zdaniem już obecnie wyegzekwowanie należności od osoby pobierającej świadczenia z FUS nastręcza „daleko idące trudności" i naraża wierzyciela na konieczność wieloletniego prowadzenia egzekucji, właśnie z uwagi na niską kwotę dopuszczalnych potrąceń. Komornicy dodają przy tym, że negatywne konsekwencje dla emerytów i rencistów. Ich zdaniem, wobec praktycznej niemożliwości prowadzenia przeciwko takim osobom egzekucji, stracą one zdolność kredytową i utracą możliwość uzyskania np. kredytu bankowego.
Komornicy: nowelizacja ustawy szkodliwa dla emerytów
Wprowadzenie zwiększonych kwot wolnych od zajęcia w ustawie o rentach i emeryturach z FUS spowoduje, że egzekucja z majątku dłużnika stanie się niemal całkowicie bezskuteczna uważa KRK.