W poniedziałek 26 lutego 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozstrzygnie zagadnienia prawne budzące poważne wątpliwości Naczelnego Sądu Administracyjnego, powstałe przy rozpatrywaniu skarg kasacyjnych w konkretnych sprawach.
Pytanie skierowane przez Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie linii kolejowych brzmi „Czy nieruchomości wchodzące w skład linii kolejowych, pozostające nieprzerwanie we władaniu Polskich Kolei Państwowych S.A. z siedzibą w Warszawie i jej poprzedników prawnych na podstawie rozporządzenia Prezydenta RP z 1926 r. powinny być uznane za nienależące do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, co czyni zbędnym udokumentowanie prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości?
Pytanie powstało na tle wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 czerwca 2017 r. W uzasadnieniu sąd I instancji stwierdził, że komunalizacja mienia ogólnonarodowego na podstawie ustawy z 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych, nastąpiła z mocy prawa z dniem wejścia w życie ustawy, tj. z dniem 27 maja 1990 r.
Kluczowe znaczenie dla wyniku tej sprawy miało ustalenie, czy skarżąca nie legitymując się żadnym dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do objętego sporną decyzją komunalizacyjną mienia nieruchomego może skutecznie kwestionować zasadność komunalizacji tego mienia.
Pytanie podatkowe dotyczy ustawy o kontroli skarbowej i podmiotu niemającego siedziby w Polsce, który w dniu rozpoczęcia kontroli podatkowej był zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce, a który przestał być tym podatnikiem przed zakończeniem tej kontroli.
Pytanie, czy do rozpatrzenia jego odwołania od decyzji dyrektora urzędu kontroli skarbowej, właściwy był dyrektor izby skarbowej właściwy dla kontrolowanego w dniu zakończenia postępowania kontrolnego, czy też dyrektor izby skarbowej właściwy ze względu na siedzibę urzędu kontroli skarbowej, którego dyrektor wydał decyzję?”
Kwestia obejmuje stan prawny obowiązujący w 2014 r.