Podstawą do wypłaty zasiłku jest tzw. specustawa powodziowa - zasiłek losowy jest przyznawany na wniosek rodziców dziecka lub ucznia, jego opiekunów prawnych, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka, opiekunów faktycznych w rozumieniu ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2024 r. poz. 421 i 858) albo pełnoletniego ucznia albo na wniosek innej osoby za zgodą rodziców dziecka lub ucznia, opiekunów prawnych, rodziców zastępczych.

 

Specustawa powodziowa opublikowana w Dzienniku Ustaw>>

 

Zasiłek dla uczniów wszystkich szkół

Zasiłek losowy będzie wypłacany przez:

  1. wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, na terenie której rodzice dziecka lub ucznia, jego opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, opiekunowie faktyczni w rozumieniu ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2024 r. poz. 421 i 858) albo pełnoletni uczeń, ponieśli szkodę w wyniku powodzi, albo
  2. wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy sąsiadującej, na terenie której osoby, o których mowa w pkt 1, przebywają w wyniku przeprowadzenia ewakuacji albo konieczności opuszczenia zagrożonego miejsca zamieszkania

- w kwocie 1 tys. zł na dziecko realizujące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub ucznia uczęszczającego do szkoły wszystkich typów, kształcącego się w tej szkole w formie dziennej (czyli z wyłączeniem uczniów szkół dla dorosłych, a także uczniów branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych kształcących się w tych szkołach w formie stacjonarnej lub zaocznej), poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi.

 

Konieczne oświadczenie o prawdziwości danych we wniosku

Decyzję o przyznaniu zasiłku losowego wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta), niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch dni od dnia wpłynięcia wniosku do organu. Organ wypłacający zasiłek losowy po jego wypłacie dokonuje weryfikacji prawdziwości danych zawartych we wniosku, Jeżeli okaże się, że zasiłek wypłacono nienależnie, organ gminy określi termin zwrotu nie krótszy niż siedmiu dni. Do zwrotu zasiłku losowego stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.


Do wniosku dołącza się oświadczenie, że wnioskodawca w wyniku powodzi doznał szkody majątkowej wraz z określeniem jej wartości, nie ubiegał się o zasiłek losowy na terenie innej gminy oraz że wyraża zgodę na weryfikację danych zawartych we wniosku. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia." Należy też określić, czy świadczenie ma być wypłacone gotówką, czy na rachunek bankowy.