- Mamy silną nadpodaż w zawodzie nauczyciela. Do systemu przez najbliższe kilka lat właściwie nie powinniśmy wpuścić nikogo nowego. Trzeba jednak o tych ludzi zadbać. Trzeba też zadbać o ich dokształcanie. Nie możemy pozwolić, by przedstawiciele rozmaitych firm biegali po szkołach i udawali, że uczą nauczycieli.
Każde szkolenie powinno być osadzone
w podstawie programowej i w koncepcji Ministerstwa Edukacji Narodowej na system oświaty - mówi szefowa resortu oświaty.
Zapewnia, że jej rząd robi wszystko, by utrzymać nauczycielskie etaty. Służyć ma temu m.in. zwiększenie uprawnień kuratorów oświaty, które ma zapobiegać likwidacji nierentownych placówek.
Zapowiada także duże zmiany dla przedszkoli - po nowelizacji będą one finansowane z subwencji, a nie - jak dotychczas - z dotacji.
Krytycznie do wypowiedzi minister odnosi się Związek Nauczycielstwa Polskiego w polemice opublikowanej na swojej stronie internetowej. Szczególny sprzeciw związkowców budzi wypowiedź minister dotycząca akcji "Razem dla gimnazjów!". Według Anny Zalewskiej działania ZNP zniechęcają rodziców do nauczycieli, a uczniowie zbierają podpisy z sympatii do pedagogów.
"Związek nigdy nie rozpowszechniał żadnych deklaracji w sprawie gimnazjów, więc tym samym nie mógł ich przekazywać uczniom!" - podkreśla ZNP.
Związek polemizuje również z opinią minister dotyczącą zmian w finansowaniu nauczycielskich wynagrodzeń.
- ZNP nie dostarczyło nam jeszcze tego projektu i jego konsekwencji finansowych. A taka zmiana spowodowałaby załamanie finansów publicznych. Ma się to nijak do konstytucji i ustawy o samorządzie. - mówiła minister o zmianach w finansowaniu nauczycielskich wynagrodzeń, tłumaczyła, że samorządy otrzymują subwencję na wydatki oświatowe, ponieważ daje im ona większe możliwości.
"Minister twierdzi, że z subwencji na szkoły i płace, gminy mogą wyremontować chodnik - kwituje opinię minister ZNP.
Źródło: "Rzeczpospolita", ZNP, stan z dnia 24 lutego 2016 r.
ZNP o reformie edukacji: wywołuje dużo negatywnych emocji>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o systemie oświaty. Komentarz
|