Pieniądze na ten projekt, realizowany już piąty rok z rzędu, przekazał Senat RP. W ramach projektu do Gruzji pojechało dwóch wykładowców z Uniwersytetu Śląskiego; będą tam do 20 października.
"Działalność podjęta pięć lat temu przyniosła zwiększenie zainteresowania językiem polskim w Tbilisi, co przekłada się niejednokrotnie na działania młodzieży polonijnej zmierzające do uzyskania stypendium, które umożliwia naukę na polskich uniwersytetach" - powiedziała w rozmowie z PAP wicedyrektor Szkoły dr Aleksandra Achtelik. Projekt jest wspierany przez polski konsulat w Tbilisi.
Zajęcia skierowane są do osób pochodzenia polskiego, dzieci i młodzieży z Sobotniej Szkoły Polskiej im. Królowej Jadwigi, jak również Gruzinów zainteresowanych nauką polskiego jako drugiego obcego języka na Uniwersytecie im. Ilii Czawczawadzego w Tbilisi.
W projekcie uczestniczy ponad sto osób. Zaplanowano spotkanie metodyczne z nauczycielami, zakupiono materiały dydaktyczne oraz pomoce do nauczania języka.
Na Uniwersytecie im. Ilii Czawczawadzego w tym roku akademickim naukę języka polskiego rozpoczęło ponad 50 studentów, dla których zajęcia prowadzi dwóch polskich lektorów. Języka polskiego można również uczyć się w szkole im. Królowej Jadwigi oraz Związku Kulturalno-Oświatowym Polaków w Gruzji "Polonia", który kolejny rok zatrudnia nauczyciela z Polski.
Z Tbilisi Weronika Leman (PAP)
mika/ cyk/ mc/