Z danych Komendy Głównej Policji, na które powołuje się gazeta, wynika, że w ubiegłym roku na terenie szkół podstawowych i gimnazjów doszło do 800 przestępstw narkotykowych, czyli blisko 100 proc. więcej niż w 2007 r. (443).
– Jeszcze trzy lata temu przestępstwa narkotykowe stanowiły niecałe 2 procent wszystkich popełnionych w szkołach podstawowych i gimnazjach. W roku ubiegłym – ponad 3,2 procent – mówi Grażyna Puchalska z KGP.
Najbardziej popularne są marihuana i haszysz. Eksperci twierdzą, że popularność "trawki" częściowo jest skutkiem podejścia zwolenników jej legalizacji, którzy stwarzają wrażenie, że jest ona mniej szkodliwym rodzajem papierosa.
– Marihuana nie jest bezpieczną substancją. Można się od niej uzależnić, i to zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Używanie jej niesie ze sobą ryzyko polegające m.in. na obniżeniu funkcji poznawczych, prowadzi do trudności w koncentracji, zapamiętywaniu i uczeniu się – mówi „Rz” Bogusława Bukowska, wicedyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Mimo to odsetek osób, które po nią sięgają wciąż rośnie. Specjaliści podkreślają, że trzeba położyć większy nacisk na profilaktykę i uświadomić młodzieży, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą używanie tzw. "miękkich narkotyków". Więcej>>
W szkołach coraz więcej przestępstw związanych z narkotykami
Mimo spadku ogólnej liczby przestępstw popełnianych na terenie szkół, rośnie liczba zdarzeń związanych z posiadaniem narkotyków. Okazuje się, że do szkoły przynoszą je sami uczniowie - informuje Rzeczpospolita.