W poniedziałek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił m.in. wydarzeniach i zadaniach stojących przed jego resortem, ogłosił m.in., że ustny egzamin maturalny będzie. Szczegóły mają być znane w najbliższych dniach.

Czytaj: ​Zmiany w maturach od 2023 r. - jest nowe rozporządzenie>>

Sprawdź w LEX: Kalendarz zadań dyrektora - Luty 2023 >

Sprawdź w LEX: Kalendarz zadań dyrektora - Marzec 2023 >

Co do matury MEiN tym razem nieugięte

- Wskutek pandemii uczniowie z rocznika maturalnego 2023 więcej czasu spędzili na nauce zdalnej niż na zajęciach stacjonarnych w szkole średniej. Tymczasem efektywność nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość jest znacząco niższa niż prowadzonego w sposób tradycyjny. Długa izolacja dodatkowo nasiliła problemy w relacjach interpersonalnych, co prowadzi do zwiększonego stresu podczas wypowiedzi ustnej i wystąpień publicznych oraz może stanowić dodatkowy problem podczas matury ustnej, której wymagania i poziom trudności zostały dodatkowo zwiększone, a przygotowanie jest niewystarczające ze względu na niewystarczające przeszkolenie nauczycieli - wskazują posłowie w jednej z interpelacji.

- Minister Edukacji i Nauki nie przewiduje wprowadzenia zmian dotyczących przeprowadzania egzaminu maturalnego w części ustnej w roku szkolnym 2022/2023 zarówno dla zdających ten egzamin w formule 2023 r., jak i w formule 2015, a także w przypadku absolwentów, którzy ponownie przystępują do tego egzaminu - odpowiada wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Czytaj więcej w LEX: Matura 2023 >

 

Wskazuje, że egzamin maturalny np. z języka polskiego oraz z języka obcego nowożytnego w części ustnej był zawsze, tj. od kiedy funkcjonuje system egzaminów zewnętrznych, integralną i obowiązkową częścią egzaminu maturalnego. W przypadku egzaminu z języka polskiego w formule 2023 r. część ustna egzaminu będzie sprawdzała umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, zgodnej z zasadami poprawności językowej, logiki i retoryki. Zdający losuje zestaw składający się z dwóch zadań:

  1. zadanie 1. (z puli zadań jawnych) zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej;
  2. zadanie 2. dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem.

 

Lista pytań jawnych dotyczących lektur obowiązkowych jest dostępna na stronie internetowej CKE[7] – 1 września 2021 r. został opublikowany Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie listy jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2023 .

- Z odpowiednim wyprzedzeniem, tj. 24 marca 2021 r., Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała również Informatory dla poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych. Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 24 marca 2021 r. dotycząca informatorów o egzaminie maturalnym dla absolwentów 4-letniego LO i 5-letniego technikum, przeprowadzanym od 2023 r. ogłoszona została terminowo i zgodnie z przepisami prawa - podaje.

Sprawdź w LEX:

 

Podkreśla, że decyzja o rezygnacji w latach 2020-2022 z przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego nie zwalniała nauczycieli z obowiązku realizacji wymagań zawartych w przyjętych w szkole programach nauczania danego przedmiotu, w tym rozwijania umiejętności posługiwania się językiem rodzimym i obcym w mowie i piśmie.