Nauczyciel mianowany przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia do 30 czerwca. Pracodawca dwukrotnie przekazał listem poleconym skierowanie na badania lekarskie. Pierwsze w czerwcu, a drugie w lipcu. Nauczyciel do 16 lipca nie stawił się w przychodni na badaniach, a co za tym idzie nie przedłożył dyrektorowi zaświadczenia od lekarza, że może pracować.
Czy w takim przypadku można zastosować w trybie art. 23 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - dalej KN, zwolnienie z pracy z końcem lipca?
Jak wynika z przepisów art. 73 ust. 6 KN , nauczyciel po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia powinien poddać się kontrolnym badaniom lekarskim i przedstawić dyrektorowi szkoły orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Zgodnie z dyspozycją art. 73 ust. 6 KN dyrektor obowiązany jest wydać nauczycielowi skierowanie na takie badanie, nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem przez nauczyciela urlopu dla poratowania zdrowia.
Przez urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel traci prawo do urlopu uzupełniającego>>
Nieusprawiedliwione niezgłoszenie się nauczyciela na badania kontrolne może stanowić podstawę do rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy ( art. 23 ust. 4 pkt 2 KN ); rozwiązanie stosunku pracy następuje w takim przypadku z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał informację o tym, że z przyczyn nieusprawiedliwionych nauczyciel nie zgłosił się na badanie kontrolne, na które został skierowany przez dyrektora szkoły.
Jeśli zatem zaistniały okoliczności określone we wskazanym art. 23 ust. 4 pkt 2 KN , dyrektor szkoły ma podstawę do tego, by rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy. Przed podjęciem decyzji w przedmiocie rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy warto jednak zwrócić uwagę na następujące kwestie:
1) przepisy KN dają możliwość rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy wówczas, gdy przyczyny niestawienia się na kontrolne badanie lekarskie są nieusprawiedliwione.
Nawet trzeci urlop dla poratowania zdrowia, gdy lekarz tak postanowi>>Podkreślenia wymaga, że tylko nieusprawiedliwione niestawiennictwo na badaniach umożliwia zastosowanie art. 23 ust. 4 pkt 2 KN . Wobec tego byłoby warto upewnić się, z jakiego powodu nauczyciel nie stawił się na badanie i czy faktycznie powód ten nie zasługuje na usprawiedliwienie.
2) przepis art. 23 ust. 4 pkt 2 KN nie stanowi podstawy obligatoryjnego rozwiązania stosunku pracy. Jeśli zachodzą okoliczności wymienione w omawianym przepisie dyrektor szkoły może, ale nie musi, rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy.
3) orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku pracy pracownik powinien przedstawić przed faktycznym podjęciem pracy na stanowisku. Urlop wypoczynkowy jest natomiast okresem, w którym pracownik zostaje czasowo zwolniony z obowiązku wykonywania pracy. Brak stosownego orzeczenia lekarskiego nie jest wobec tego przeszkodą w korzystaniu przez nauczyciela z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po okresie urlopu dla poratowania zdrowia.
Urlop dla poratowania zdrowia nie pozbawia nauczyciela prawa do wypoczynku>>
Stosowne orzeczenie lekarskie nauczyciel powinien dostarczyć najpóźniej przed podjęciem pracy po zakończonym urlopie wypoczynkowym, wyroki Sądu Najwyższego: z dnia 9 marca 2011 r. (wyrok SN z dnia 9 marca 2011 r. II PK 240/10, Lex nr 1162165) oraz z dnia 20 marca 2008 r. (wyrok SN z dnia 20 marca 2008 r. II PK 214/07, Lex nr 511663); z dnia 18 grudnia 2002 r. (wyrok SN z dnia 18 grudnia 2002 r. I PK 44/02, Lex nr 75848). Trzeba też wspomnieć, iż jeśli dyrektor szkoły zamierza – na podstawie art. 64 ust. 2 KN – zobowiązać nauczyciela do wykonywania pracy w okresie wakacyjnym, to nauczyciel w dacie wykonywania tych czynności powinien posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku nauczyciela (w tym przypadku orzeczenie wydane po badaniach kontrolnych).
W 2015 r. mniej nauczycieli z prawem do urlopu dla poratowania zdrowia>>