Zmiany wprowadza ustawa z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 979). Ustawodawca postanowił ograniczyć przekazywanie dotacji szkołom niepublicznym dla dorosłych, których uczniowie zapisują się na kolejny rok szkolny i nie uczęszczają na zajęcia. Na te praktyki od dawna narzekają samorządy podnosząc, że wydatkowane są pieniądze na dotację dla szkół, w których na zajęcia uczęszcza bardzo mały odsetek uczniów, a efektywność nauczania jest bardzo niska.
Podobne wnioski wynikały z raportu NIK, który wykazał, że część szkół niepublicznych utrzymuje się w całości z dotacji, ewidencjując jak największą liczbę słuchaczy, którzy potem w rzeczywistości nie uczęszczali na zajęcia. Proceder opłacał się też uczniom, którzy byli atrakcyjniejszymi pracownikami, ponieważ pracodawca nie musiał odprowadzać za nich składek. Mogli korzystać także z ulg na przejazdy komunikacją publiczną.Nowe przepisy ukrócą tego rodzaju praktyki. W przypadku szkół, które nie realizują obowiązku szkolnego i nauki dotacje zostaną ograniczone do uczniów, którzy w danym miesiącu uczęszczali na co najmniej 50 proc. zajęć edukacyjnych. Liczba ta ustalana ma być na podstawie informacji przekazywanej przez szkołę w terminie określonym przez organ prowadzący. W przypadku, gdy okaże się, że przekazana dotacja jest większa od liczby uczniów, którzy wypełnili wskazany w przepisach obowiązek, zostanie proporcjonalnie zmniejszona w kolejnym miesiącu.
Od stycznia zmieniły się także przepisy dotyczące dofinansowania młodocianych pracowników. Nowe regulacje wprowadziła ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206).
Kwoty przeznaczone na dotowanie młodocianych pracowników zostaną zwaloryzowne, jeżeli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w roku poprzedzającym rok wypłaty przekroczy 105 proc. Dotychczas waloryzacji dokonywano, gdy współczynnik ten przekroczył 105 proc. od czasu poprzedniej waloryzacji.