Harmonogram ferii zimowych 2022/2023:

  • 16 do 29 stycznia ferie mają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.
  • 23 stycznia do 5 lutego ferie mają uczniowie z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.
  • 30 stycznia do 12 lutego ferie mają uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.
  • 13 do 26 lutego ferie mają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego.

 

Cena promocyjna: 29.25 zł

|

Cena regularna: 32.5 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


MEiN: kuratorzy zatwierdzili dotąd ponad 4,5 tys. wyjazdów i półkolonii

Kuratorzy zatwierdzili dotąd ponad 4,5 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii i półkolonii. Łącznie skorzysta z nich 167,4 tys. dzieci i młodzieży – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Czytaj w LEX: Kwalifikacje nauczycieli jako opiekunów wycieczek szkolnych i grup kolonijnych - warunki i zakres odpowiedzialności >

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku dzieci i młodzieży https://wypoczynek.mein.gov.pl. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Sprawdź w LEX: Czy do stażu pracy ogólnego nauczyciela należy zaliczyć okres pracy na stanowisku wychowawcy kolonijnego, który pracował wtedy na podstawie umowy o pracę? >

Czytaj: Praca i urlop nauczyciela w czasie przerwy świątecznej i ferii>>

Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed. Z danych z bazy wypoczynku wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili 4583 zgłoszeń wypoczynków w czasie tegorocznych ferii zimowych. Do korekty przekazano 285 zgłoszeń. Za zatwierdzenie czeka 560 zgłoszeń.

Kalendarz zadań dyrektora - marzec 2023 >>>

Jak przygotować dziecko do ferii?

Ministerstwo Edukacji i Nauki - podobnie jak w latach ubiegłych - przygotowało szczegółowy "Poradnik bezpiecznego wypoczynku. Aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku". Jeden z rozdziałów publikacji przygotowany został specjalnie z myślą o rodzicach.

 - Córka lub syn mogą mieć mnóstwo pytań, więc dobrze byłoby, gdyby rodzice dokładnie wyjaśnili różnice między kolonią i półkolonią, obozem wędrownym i biwakiem. Trzeba wspierać dziecko w dokonaniu świadomego wyboru. Może interesuje się historią, może przyrodą, a może tańcem lub jazdą konną - podpowiadają autorzy poradnika. - Niech rodzice starają się spełniać przede wszystkim marzenia swojej pociechy. Wybierając kolonię czy obóz, trzeba wziąć także pod uwagę stan zdrowia dziecka, odległość miejsca wypoczynku od domu, proponowany program, ale przede wszystkim wiarygodność organizatora - radzą.

Sprawdź w LEX:

->  Jakie obowiązki ciążą na wychowawcy kolonii dla dzieci w sytuacji, gdy po zakończonym wypoczynku rodzice nie stawiają się na miejsce odbioru dzieci? >

->  Czy kursy dla wychowawcy lub kierownika wypoczynku mogą być prowadzone on-line? >

->  Jak należy uregulować nocne dyżury nauczycieli podczas kilkudniowej wycieczki uczniów? >