W poniedziałek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie podpisano list intencyjny w sprawie powołania tego kierunku. Dokument podpisali przedstawiciele policji, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach, w którym mieści się Technikum Hodowli Koni.
Uczniowie tej klasy poznają nie tylko tajniki hodowli koni i nauczą się jeździć konno pod okiem instruktorów, ale też będą uczęszczać na zajęcia m.in. psychologii społecznej, poznają podstawy prawa, wiedzy o państwie i policji – powiedział dziennikarzom dyrektor szkoły w Benicach Piotr Pawełczyk.
Jak zaznaczył szef zachodniopomorskiej policji nadinspektor Wojciech Olbryś, absolwenci nowego kierunku, jeśli zechcą pracować w policji, będą musieli przejść takie same procedury naboru jak pozostali chętni. Jednak uzyskane w technikum wykształcenie może pomóc zdać im łatwiej testy. To unikatowe w skali kraju, ale też Europy przedsięwzięcie – podkreślił Olbryś.
Prorektor ds. kształcenia ZUT prof. Witold Biedunkiewicz nie wykluczył, że uczelnia, której Akademicki Ośrodek Jeździecki od wielu lat współpracuje z policją, utworzy specjalność policja konna, która pozwoli absolwentom szkoły w Benicach kontynuować naukę.
Szczecińscy policjanci mają cztery konie. Funkcjonariusze patrolują na nich lasy miejskie i parki. Ich konie m.in. zabezpieczały Euro 2012 w Poznaniu. W przyszłości szczeciński referat konny mógłby liczyć 12 koni – przewiduje komendant Olbryś. Decyzję o zwiększeniu liczby tych zwierząt pracujących dla policji uzależnia m.in. od możliwości finansowych. (PAP)
epr/