"W Polsce obserwujemy niskie wskaźniki przejść z umów czasowych na umowy stałe – tylko około jedna trzecia pracujących na umowie czasowej pracuje na podstawie stałej umowy 3 lata później. Prawdopodobieństwo przejścia na stałą umowę zależy głównie od wieku i wykształcenia, gdzie najwyższe mają osoby z wyksztalceniem wyższym w prime-age, natomiast najniższe z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym bez względu na wiek." - podkreślają autorzy raportu.
Z badań wynika natomiast, że umiejętności pracowników, którym oferuje się tzw. śmieciówki nie różnią się szczególnie od kompetencji osób zaczynających pracę na etacie.
Różnice pogłębiają się z czasem, ponieważ osobom zatrudnionym na stałą umowę stawia się większe wymagania. Częściej też mają okazję rozwijać się dzięki szkoleniom oferowanym przez pracodawcę.
Mniejsza akumulacja indywidualnego kapitału ludzkiego może w przyszłości prowadzić do ograniczenia możliwości znalezienia pracy ze stałą umową - czytamy w raporcie. Więcej>>
Stała praca raczej dla magistra
Prawdopodobieństwo przejścia na stałą umowę zależy głównie od wieku i wykształcenia - wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych. Osoby z wykształceniem gimnazjalnym rzadziej otrzymują etat.