Podwyżkę nauczyciele dostali 1 kwietnia 2018 r., tymczasem obowiązujący wzór formularza wykorzystywanego przez samorządy do podsumowania wynagrodzeń pedagogów przewidywał, że waloryzacja dokonywana jest 1 września danego roku.
Większa dowolność w określeniu daty
Wzór formularza nadal będzie dostosowany do istnienia dwóch kwot bazowych w roku, ale nie będzie już precyzował, kiedy odbędzie się druga waloryzacja. Dzięki temu samorządy nie będą miały problemu z rozliczeniem średnich.
Minimalne wynagrodzenie nauczyciela w 2019 r.>>
Średnie wynagrodzenia nauczyciela od 1 kwietnia 2018 r. według Karty Nauczyciela i ustawy budżetowej:
- 2900,20 zł dla nauczyciela stażysty;
- 3219,22 dla nauczyciela kontraktowego;
- 4176,3 dla nauczyciela mianowanego;
- 5336,4 dla nauczyciela dyplomowanego.
Jest to teoretyczny model, który służy przede wszystkim do planowania i oceny działań jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki tym kwotom mogą one zaplanować, ile pieniędzy wydadzą na wypłaty dla zatrudnianych przez siebie pedagogów. Średnie wylicza się dla pedagogów na poszczególnych stopniach awansu - na tej podstawie wypłaca się jednorazowy dodatek uzupełniający osobom, którzy średnich wynagrodzeń nie osiągnęli.
Komu przysługuje dodatek uzupełniający?>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.