Karta Dużej Rodziny gwarantuje rodzinom, w której na utrzymaniu jest co najmniej troje dzieci szereg zniżek i dodatkowych uprawnień. Ustawa wskazuje, że z przywilejów mogą korzystać rodzice, dzieci, małżonek rodzica, rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka. Z wyliczanki wykluczono jednak dzieci, które trafiają do pozarodzinnej pieczy zastępczej.
Problem ten zasygnalizowali rzecznikowi praw obywatelskich działacze organizacji pozarządowej na odbywającym się w Szczecinie spotkaniu. Adam Bodnar poprosił Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienie tej kwestii. Zdaniem RPO wspomniane ograniczenie jest bezzasadne, gdyż dzieci nie mają żadnego wpływu na to, do której z form pieczy zastępczej trafiły wskutek działań sądu opiekuńczego.
W opinii Adama Bodnara takie uregulowanie prawa do karty może stanowić naruszenia zawartej w Konstytucji zasady równości. Co prawda w niektórych sytuacjach jest możliwe pewne odstępstwo od zasady równego traktowania jednak wynikające z ustawy zróżnicowanie trudno uznać za zgodne z Konstytucją RP.
Rzecznik zwrócił również uwagę, że organy władzy publicznej są zobligowane do kreowania spójnej systemowo polityki socjalnej oraz wspierającej dzieci i rodzinę, a zawarte w art. 72 ustawy zasadniczej gwarancje szczególnej pomocy i opieki w stosunku do dzieci pozbawionych opieki rodziców nie mogą być przestrzegane wybiórczo.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Komentarz
|