W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój polskich dzieci Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak zwraca się po raz kolejny do Minister Edukacji Narodowej Krystyny Kluzik-Rostkowskiej z prośbą o zbadanie, w jakim stopniu organizacja zajęć wychowania fizycznego oraz wewnątrzszkolne zasady oceniania są dostosowane do obowiązujących przepisów prawa.
Problem nadwagi i otyłości u dzieci nie tylko nie został rozwiązany ale z roku na rok się pogłębia.
Niechęć młodych ludzi do zajęć z wychowania fizycznego i uprawiania sportu potwierdziły wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.
"Dzieci nadal podkreślają, że jednym z ważnych powodów unikania przez nie zajęć wychowania fizycznego (np. poprzez korzystanie ze zwolnień lekarskich) jest obawa, że niska ocena z tego przedmiotu wpłynie na obniżenie średniej ocen na świadectwie, a tym samym będzie rzutowała na możliwość dostania się do wymarzonej szkoły, otrzymania świadectwa z wyróżnieniem lub stypendium za dobre wyniki w nauce. Natomiast ci, którzy są mniej sprawni fizycznie obawiają się, że staną się obiektem drwin ze strony rówieśników" - wyjaśnia RPD.
Niewłaściwe podejście do ucznia, a w szczególności jego złe ocenianie powoduje, że przestaje on lubić zajęcia z wf-u, nie chce ćwiczyć, unika lekcji. To sprawia, że jest coraz mniej sprawny ruchowo, a tym samym zaczyna się postrzegać jako gorszego od innych, a to rzutuje na jego samoocenę i postawę w innych sferach życia.
Mając powyższe na uwadze, Marek Michalak zwrócił się do minister edukacji o podjęcie działań, które wpłyną na kształtowanie się pozytywnego stosunku uczniów do lekcji wychowania fizycznego, a w konsekwencji - wyzwolą w nich potrzebę uprawiania sportu i rekreacji.
Opracowanie: Agnieszka Kwiatkowska, RPE WK
Źródło: www.brpd.gov.pl, stan z dnia 10 września 2014 r.