We wtorek 23 grudnia minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Rozporządzenie jest dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej MEN w wersji kierowanej do opublikowania w Dzienniku Ustaw RP. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP. W roku szkolnym 2009/2010 dotyczy pierwszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
W prasie pojawiły się komentarze na temat nowej podstawy programowej. W „Dzienniku” czytamy: Po raz pierwszy przed polskimi dziećmi kończącymi przedszkole czy liceum będą stawiane ściśle określone wymagania. To zasadnicza zmiana, dotychczas bowiem wskazywano tylko, co uczeń umieć powinien. Nowa podstawa programowa, przyjęta właśnie przez MEN, na wiele lat określi, czego będą uczyć się dzieci.
„Gazeta Wyborcza” pyta: Dlaczego MEN już teraz wprowadza nową podstawę programową? Choć została przygotowana dla uczniów rozpoczynających naukę w wieku sześciu lat, może zdarzyć się tak, że do pierwszej klasy - jak dotąd - będą szły siedmioletnie dzieci. Ustawa wprowadzająca obniżenie wieku szkolnego nie została jeszcze uchwalona w Sejmie. W dodatku prezydent Lech Kaczyński kilka razy mówił, że waha się, czy ją podpisze, gdy zostanie mu przesłana. Barbara Milewska, rzeczniczka MEN, odpowiada: - Uporządkowanie podstawy programowej jest korzystne dla wszystkich uczniów, również siedmioletnich. Podstawę programową należy sukcesywnie zmieniać, modernizować i unowocześniać, bo świat nieustannie idzie do przodu i szkoła powinna nadążać za wyzwaniami otaczającej rzeczywistości.
źródło: MEN, 24.12.2008r. Gazeta Wyborcza, 28.12.2009r. , Dziennik, 29.12.2008r.