- W tym roku szkolnym kładziemy szczególny nacisk na dalsze wdrażanie nowej podstawy programowej oraz zmiany w systemie szkolnictwa branżowego i technicznego, tak aby szkoły i placówki lepiej odpowiadały na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Równocześnie dzięki programowi „Aktywna tablica” będziemy rozwijać kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli - podkreślała minister edukacji Anna Zalewska.
Nowy rok w przedszkolach
Poniedziałek, To również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla ponad 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat z blisko 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.
OS 2017 r. subwencją oświatową zostały objęte wszystkie dzieci 6-letnie korzystające z wychowania przedszkolnego (ich edukacja jest bezpłatna, rodzice ponoszą jedynie koszt wyżywienia). Gmina otrzymuje z budżetu państwa subwencję na każdego sześciolatka w przedszkolu w kwocie ok. 4,3 tys. zł średnio na dziecko.
Wiele zmian w prawie oświatowym
Nie będzie to łatwy rok dla pedagogów, ponieważ wchodzi w życie wiele zmian dotyczących najistotniejszych dla nich kwestii, jak awans zawodowy i ocena pracy. Jeżeli chodzi o tę drugą kwestię, MEN nieco łagodzi swoje pierwotne założenia i wkrótce pojawi się projekt nakazujący przeprowadzanie procedury oceniania raz na pięć lat (obecnie jest to raz na 3 lata).
Wydłużenie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego wymusiło zmianę zasad zatrudnienia nauczycieli stażystów. Od roku szkolnego 2018/2019 trzeba ich zatrudniać na podstawie umowy o pracę na czas określony obejmujący okres dwóch lat szkolnych w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego.
Zobacz zmiany w prawie oświatowym od 1 września 2018 r.>>
RPD: myślcie samodzielnie
- Mam nadzieję, że dla wszystkich uczniów nadchodzący rok szkolny będzie początkiem fascynującej przygody. Wierzę też, że będzie czasem zdobywania ciekawych doświadczeń, nawiązywania wspaniałych przyjaźni oraz wzbogacania waszej wiedzy i umiejętności - podkreśla rzecznik praw dziecka - Nie bójcie się myśleć samodzielnie, ani wyrażać własnych opinii i emocji – nie wstydźcie się ich. Szkoła powinna być miejscem budowanym przez całą jej społeczność, na demokratycznych zasadach - dodaje.
Marek Michalak zapewnia, że mimo że jego kadencja dobiega końca, nadal będzie stał na straży praw dziecka – jako Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Kawaler Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka.
Premier: najpierw szkoła jest życiem, a potem całe życie jest szkołą
- Najpierw szkoła jest życiem, a potem właściwie całe życie jest szkołą. Wierzę, że tutaj zdobędziecie wiedzę, która jest wam potrzebna do tego, żeby później ta szkoła życia była dla was otwarta, przyjazna, dobra. - mówił premier Mateusz Morwiecki - Żebyście pozyskując wiedzę mogli ją potem przekształcać w to, co będziecie kochali robić - powiedział.
Życzył też uczniom, by doceniali nauczycieli za ich cierpliwość, wiedzę i serce do was, żebyście zawsze dziękowali też swoim rodzicom.
Para prezydencka: powrót do szkoły powinien być doświadczeniem radosnym
- Chyba trudno znaleźć kogoś zadowolonego z końca wakacji. Jednak powrót do szkoły może i powinien być doświadczeniem radosnym, wyczekiwanym. Przecież szkoła to nie tylko mury, regulaminy, praca, sprawdziany. To przede wszystkim ludzie, społeczność starszych i młodszych podróżników po nieskończonym świecie wiedzy, idei, odkryć i doświadczeń - pisze para prezydencka w liście z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Dodaje, że: "szkoła pozwala rozwinąć intelekt, wolę przezwyciężania trudności, siłę charakteru i pewność siebie – a więc wszystko to, czego potrzeba do realizacji nawet najśmielszych marzeń".
Przeczytaj więcej przydatnych materiałów w SIP LEX:
Zadania dyrektora we wrześniu - procedury i wzory>>
Zatrudnianie nauczycieli w placówkach niepublicznych od 1 września 2018 r.>>
Czas pracy nauczycieli szkół od 1 września 2018 r.>>