Dotacja winna być obliczana w oparciu o planowaną liczbę uczniów szkoły, która to liczba powinna być wielkością średnioroczną, uwzględniającą faktyczny stan osób przyjętych i uczących się w szkole w bieżącym roku szkolnym tj. do końca sierpnia wraz z przewidywaną liczbą osób, które zostaną przyjęte od 1 września i będą kontynuowały naukę do końca roku, orzekła Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach w piśmie z dnia 5 lipca 2012 r. (WA-0250/60/12).
RIO w Katowicach: szkole należy się dotacja na absolwentów
Kwota części oświatowej subwencji ogólnej, naliczana jednostkom samorządu terytorialnego na dany rok budżetowy nie ulega pomniejszeniu o absolwentów i uwzględnia tym samym wszystkich uczniów.
Zdaniem RIO w Katowicach, zgodnie z treścią art. 90 ust. 2a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), wysokość dotacji udzielanej z budżetu gminy lub powiatu dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki wyznacza w podstawowym zakresie kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Kwota dotacji na jednego ucznia nie może być mniejsza, niż ta, którą na jednego ucznia jednostka samorządu terytorialnego otrzymuje w części oświatowej subwencji ogólnej. Więcej w Serwisie Samorządowym LEX>>