Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa pozwala tworzyć dla dzieci w wieku do 3 lat będących uchodźcami z Ukrainy niepubliczne placówki opieki na uproszczonych zasadach z pominięciem wielu obowiązujących wymogów. Nowela, którą proponuje Senat, przewiduje podobne rozwiązanie w odniesieniu do dzieci w wieku przedszkolnym. Zakłada wprowadzenie możliwości organizacji opieki dla dzieci w tym wieku w formie domowego punktu wychowania przedszkolnego. W tego rodzaju punkcie objętych opieką mogłoby zostać maksymalnie siedmioro dzieci.
Czytaj: Kolejna nowelizacja specustawy wprowadza zmiany w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy>>
Czytaj też: Gąsiorek Piotr, Diagnoza przedszkolna >>>
Konieczne stosowne pozwolenie
Jak podnoszą autorzy projektu, do zorganizowania punktu w lokalu mieszkalnym konieczne byłoby uzyskanie opinii komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej i państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Ponadto osoba prawna inna niż jednostka samorządu terytorialnego lub osoba fizyczna będąca organem prowadzącym domowy punkt wychowania przedszkolnego będzie mogła wystąpić do gminy o udzielenie dotacji. Wysokość dotacji oraz zasady jej przekazywania i rozliczenia określone zostałyby w porozumieniu zawartym pomiędzy gminą a osobą prowadzącą punkt domowego wychowania przedszkolnego.
Czytaj też: Tomaszewska Barbara, Wynagrodzenie za półkolonie >>>
Cena promocyjna: 28 zł
Cena regularna: 28 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 0 zł
Półkolonie i oddziały międzynarodowe
Projekt ustawy przewiduje także wprowadzenie regulacji, która ma na celu zapewnienie wypoczynku w czasie przerwy wakacyjnej w roku szkolnym 2021/2022 najmłodszym uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski zwykle pod opieką jednego z rodziców. Z projektu wynika, że organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego będzie mógł zlecić organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie realizację tego zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert. Większość dzieci uchodźców będzie wymagała zapewnienia takiej opieki każdego dnia, przez pełne dwa miesiące wakacji. Całodzienny koszt organizacji wypoczynku (wynagrodzenie opiekunów, wyżywienie, organizacja wycieczek) szacuje się w wysokości 200-250 zł na jednego uczestnika.
WZORY DOKUMENTÓW:
- Deklaracja o kontynuowaniu w roku szkolnym 2022/2023 wychowania przedszkolnego dziecka z Ukrainy >
- Umowa o pracę z asystentem nauczyciela (obywatelem Ukrainy) >
- Zaświadczenie o uczęszczaniu ucznia z Ukrainy do oddziału przygotowawczego >
- Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego uczniowi z Ukrainy >
Senatorowie wracają też do pomysłu ułatwień przy tworzeniu w roku szkolnym 2022/2023 oddziałów międzynarodowych w celu zapewnienia kształcenia i wychowania dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny. Uczniowie mieliby się tam uczyć w swoim języku i według swojej podstawy programowej. Takie zmiany chciano wprowadzić już wcześniej, ale MEiN się na to nie zgodził.
Tworzenie oddziałów międzynarodowych reguluje art. 21 ustawy - Prawo oświatowe. Zakłada się go na wniosek szkoły, a zezwolenie wydaje minister właściwy do spraw edukacji. W przypadku szkoły podstawowej może zostać udzielone, jeżeli program nauczania ustalony przez zagraniczną instytucję edukacyjną, który ma być realizowany w tym oddziale, umożliwia uzyskanie przez uczniów wiadomości i umiejętności umożliwiających im przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.