Od 9 lipca 2014 r. obowiązuje nowe zasady dopuszczana podręczników do użytku szkolnego. Dotyczą przede wszystkim podręczników w formie elektronicznej.
E-podręcznik dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych
Wprowadzone przez rozporządzenie wymogi są bardzo szczegółowe - e-podręczniki muszą mieć m.in.: wyraźnie oddzielone akapity tekstu oraz odstępy pomiędzy elementami aktywnymi. Mają się w nich również znaleźć wyraźne napisy dla osób niesłyszących oraz komunikaty, które nie zależą wyłącznie od jednej charakterystyki zmysłowej. Elektroniczny podręcznik nie będzie mógł zawierać elementów migoczących częściej niż trzy razy na sekundę.
Opłata za e-podręcznik wyższa o 1200 zł
W 2015 r. wzrośnie także opłata za wniosek o dopuszczenie e-podręcznika do użytku szkolnego. Będzie wyższa o 1200 zł, co MEN uzasadnia koniecznością uzyskania dodatkowej opinii rzeczoznawcy z zakresu pedagogiki specjalnej.
Wydawca, który zrezygnuje ze starania się o dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego, będzie mógł odzyskać wpłacone pieniądze. Stanie się tak, jeżeli wycofa wniosek przed powołaniem rzeczoznawców.
Podręcznik do zajęć artystycznych zwolniony z procedury
Procedury dopuszczenia książki do użytku szkolnego nie będą musiały przzechodzić podręczniki do przedmiotów uzupełniających: zajęć technicznych i zajęć artystycznych dla gimnazjum oraz ekonomii w przypadku szkół ponadgimnazjalnych. MEN wyszło z założenia, że przedmioty te mają charakter praktyczny i nie ma potrzeby, by książki były objęte tak restrykcyjną procedurą.
Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz. U. poz. 909).
Polecamy: E-podręcznik rozwija kreatywność