- Zaproszenie dla ZNP i innych związków oraz opozycji do "okrągłego stołu” ds. oświaty jest aktualne - napisała w czwartek wicemarszałek Sejmu. - Zamiast polityki proponujemy merytoryczną i konstruktywną dyskusję dla dobra polskiej szkoły. Tylko taka forma pozwoli wypracować konsensus z korzyścią dla dzieci oraz nauczycieli - dodała.
Sprawdź: Wynagradzanie nauczycieli oraz pracowników szkoły za okres strajku >
Uzasadniając odmowną decyzję ZNP prezes tego związku stwierdził, że dotychczasowy dorobek okrągłego stołu i dobór uczestników, w tym kontrowersyjnego Korwin-Mikkego wykluczają możliwość wypracowania stanowiska, które nauczycieli interesuje. - Nie ma rozwiązań płacowych, które są kluczowe dla nauczycieli – dodał.
Czytaj: Strajk zawieszony, ZNP wzywa do strajku włoskiego>>
- Stwierdzenie, że trzeba zmienić system wynagradzania, bo jest przestarzały, powtarzane jest wielokrotnie. Chciałem przypomnieć, że od 2016 r. działa zespół ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, powołany przez minister Annę Zalewską. I pytanie: skoro działa przez trzy lata, to dlaczego nie wypracowano pozytywnego rozwiązania. Kwestie dotyczące zmiany systemu wynagrodzeń poruszane były na spotkaniach z rządem, ale pani minister Zalewska nie była w stanie odpowiedzieć na wiele zadawanych przeze mnie pytań – stwierdził Sławomir Broniarz.
Pierwsze spotkanie w ramach tzw. okrągłego stołu poświęconego edukacji, zorganizowanego z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, odbyło się w piątek 26 kwietnia w centrum konferencyjnym na PGE Narodowym, a obrady w podstolikach toczyły się we wtorek 30 kwietnia w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na 10 maja.
Sprawdź w LEX:
Kalendarz zadań dyrektora - Maj 2019 >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.