Nasz zespół szkół prowadzi administrowanie ZFŚS nauczycieli emerytów również przedszkoli podlegających pod naszą jednostkę prowadzącą, czyli przez urząd miasta. W tym roku zmarł nauczyciel rencista (z przedszkola). Małżonek zmarłego będzie pobierał rentę rodzinną na siebie i dzieci. Czy na ww. małżonka (nie nauczyciela) należy naliczyć odpis na ZFŚS (jeśli tak to jak), czy będzie on uprawniony tylko do korzystania ze świadczeń?

Nie dokonuje się odpisu na ZFŚS na członka rodziny zmarłego nauczyciela – rencisty.

Uzasadnienie
Na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. KN nie przewiduje natomiast możliwości dokonywania odpisu na członków rodziny takich nauczycieli.

Bilety kupione za pieniądze z ZFŚS są zwolnione z podatku>>

W sprawach nieuregulowanych w art. 53 KN stosuje się przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – dalej u.z.f.ś.s. Zgodnie z art. 5 ust. 1 u.z.f.ś.s., odpisu dokonuje się na zatrudnionych pracowników, a na zasadzie dobrowolności pracodawca sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy, może zwiększyć Fundusz na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki. Akt u.z.f.ś.s. nie przewiduje natomiast odpisu na członków rodzin rencistów – byłych pracowników.

Świadczenie urlopowe z ZFŚS także dla nauczycielki na macierzyńskim>>

Dowiedz się więcej z książki
Prawo Oświatowe z serii Meritum
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł