- Stawiamy przede wszystkim na naukę języka polskiego. Przewidujemy, że takiej nauki powinno być minimum 6 godzin tygodniowo. Minimum – to znaczy, że liczba godzin przeznaczonych na naukę języka polskiego może być zdecydowanie zwiększona. Pozostałe godziny mogą być przeznaczone na inne przedmioty bądź na jakieś zajęcia integracyjne – wytłumaczył. Mogą to być zajęcia wspólnie organizowane z polskimi dziećmi, "gdzie znajomość języka nie jest potrzebna aż tak bardzo" - np. wf, plastyka lub język obcy.

Szkoła dla ukraińskich uczniów bez zbędnych formalności>>

Przyjmowanie do szkół i przedszkoli uczniów z Ukrainy - wzory przetłumaczone na język ukraiński >>

Można tworzyć oddziały zamiejscowe

W celu zapewnienia kształcenia i wychowania dzieciom lub uczniom będącym obywatelami Ukrainy mogą być tworzone inne lokalizacje prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych podporządkowane organizacyjnie szkołom. Będą w nich mogły działać także oddziały przedszkolne. Utworzenie innej lokalizacji prowadzenia zajęć, podporządkowanej szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, następuje w drodze uchwały organu stanowiącego tej jednostki samorządu terytorialnego, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Opinia jest wydawana w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o jej wydanie. Uchwała nie podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Uchwała w sprawie utworzenia innej lokalizacji prowadzenia zajęć zawiera:

  1. okres funkcjonowania innej lokalizacji prowadzenia zajęć;
  2. nazwę i adres siedziby szkoły, której będzie podporządkowana organizacyjnie inna lokalizacja prowadzenia zajęć;
  3.  adres innej lokalizacji prowadzenia zajęć;
  4. w przypadku innej lokalizacji prowadzenia zajęć podporządkowanej organizacyjnie szkole podstawowej – informację o funkcjonowaniu oddziałów przedszkolnych.