Od 1 stycznia 2019 r. z Karty Nauczyciela znika przepis dotyczący szkolnych wskaźników oceniania, pociągnie to za sobą konieczność zmiany rozporządzenia - i to zarówno ministra edukacji, jak i ministra kultury.

 

Bez większych zmian w rozporządzeniu

Resort edukacji już przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego oceniania pedagogów, chce ograniczyć się do usunięcia z rozporządzenia odniesienia do wskaźników oceniania określanych w szkolnych regulaminach. Jak jednak mówił Prawo.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego - sama likwidacja regulaminów nie wystarczy, bo kryteria oceniania nadal nie są uniwersalne, przez co nie każdy nauczyciel ma szansę na ocenę wyróżniającą. Za problematyczny prezes ZNP uznaje też sposób, w jaki MEN przygotowuje zmianę. Związkowcy skierowali do resortu pismo, w którym domagają się, by treść nowych kryteriów podlegała uzgodnieniom, a nie tylko opiniowaniu, które nie jest wiążące dla resortu.

 

Nowe rekomendacje ws. oceniania nauczycieli będą w kwietniu>>

 

W szkołach artystycznych analogiczne

Resort kultury przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego oceniania pedagogów w szkołach artystycznych. Podobnie jak rozporządzenie dotyczące szkół ogólnych, z rozporządzenia zostaną usunięte przepisy dotyczące wskaźników oceniania. Rozporządzenie określa  skalę punktową, w której ocenianie będą kryteria oceny pracy nauczyciela szkoły artystycznej oraz wzoru przeliczającego uzyskane przez nauczyciela szkoły artystycznej punkty za spełnienie poszczególnych kryteriów na sumaryczną ocenę procentową.

 

Nauczyciel mianowany nadal będzie musiał spełnić 23 kryteria, nauczyciel stażysta 11 - weryfikowane to będzie w skali od 0 do 3. Poziom spełnienia poszczególnych kryteriów ocenia się w procentach - ocenę wyróżniająca otrzyma pedagog, który spełni wymogi w 95 proc. Uzyskanie oceny bardzo dobrej wymaga spełnienia kryteriów w stopniu nie mniejszym niż 80 proc., a oceny dobrej 55 proc.