- Umówiliśmy się na pracę tylko i wyłącznie ze związkami zawodowymi i z ekspertami, że do końca kwietnia opracujemy rekomendacje dotyczące nowych zasad oceniania nauczycieli. Przy okazji będziemy rozmawiać o wszystkim, co jeszcze należałoby poprawić w systemie edukacji – mówiła minister edukacji Anna Zalewska podczas briefiengu po spotkaniu ws. oceny pracy nauczycieli. Dodała, że dzięki konsultacjom ma powstać rozporządzenie, które zadowoli wszystkie strony, w tym nauczycieli.

 

Zasady oceniania mniej restrykcyjne

Ustawa, której głownym celem jest zreformowanie szkolnictwa zawodowego, uchyli przepisy Karty Nauczyciela dotyczące szkolnych regulaminów. Pociągnie to za sobą konieczność zmiany rozporządzenia i ustalenia nowych wskaźników - to na nich ostatecznie opierać się będzie ocena pedagoga. Resort edukacji wycofał się również z trzyletniego terminu obowiązkowej oceny pedagogów - oceniani będa oni raz na pięć lat. Zmiany obowiązywać będą od 1 stycznia 2019 r.

Ocenianie nauczycieli - spóźnione rozporządzenie do uchylanych przepisów>>

Resort edukacji już przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego oceniania pedagogów, chce ograniczyć się do usunięcia z rozporządzenia odniesienia do wskaźników oceniania określanych w szkolnych regulaminach. Jak jednak mówił Prawo.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego - sama likwidacja regulaminów nie wystarczy, bo kryteria oceniania nadal nie są uniwersalne, przez co nie każdy nauczyciel ma szansę na ocenę wyróżniającą. Za problematyczny prezes ZNP uznaje też sposób, w jaki MEN przygotowuje zmianę. Związkowcy skierowali do resortu pismo, w którym domagają się, by treść nowych kryteriów podlegała uzgodnieniom, a nie tylko opiniowaniu, które nie jest wiążące dla resortu.

 

Dodatek może nie tylko dla dyplomowanych

Szefowa resortu edukacji zapowiedziała jednak w poniedziałek, że jest otwarta na dyskusję na ten temat. Rekomendacje mają powstać do 30 kwietnia 2019 r. Anna Zalewska podkreśliła także, że do 20 grudnia potrwają konsultacje do wspomnianego już projektu rozporządzenia ws. oceniania nauczycieli.

MEN nie wyklucza poszerzenia katalogu nauczycieli uprawnionych do dodatku dla najlepszych. Możliwe, że otrzymywać go będą  nie tylko nauczyciele na najwyższym stopniu awansu zawodowego. Postulat, by gratyfikacja dotyczyła pozostałych nauczycieli, od początku zgłaszają związkowcy.

 

Oświatowa "S" chce odwołania minister

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada protest przeciwko polityce resortu edukacji.  Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pedagogów wskazują, że większość z nich chce protestować, biorąc zwolnienie lekarskie w czasie egzaminów.

Protest zapowiada również drugi związek zrzeszający nauczycieli - oświatowa "Solidarność".  Związkowcy wskazali na "siedem grzechów głównych", według związkowców są to brak godnych podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli, wydłużenie ścieżki awansu zawodowego, wprowadzenie niekorzystnych dla nauczycieli zasad oceny pracy. Minister Zalewska w odpowiedzi na te zarzuty podkreśliła, że większość z nich już nie jest aktualna, jak choćby te, dotyczące oceny pracy.