Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 2012 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz. U. Nr 1117) wprowadziło możliwość przeprowadzania egzaminów dotyczących zawodów odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła, który występuje w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Przebiegać będą na podstawie wymagań określonych w nowej podstawie programowej kształcenia w zawodach. Przepisy doprecyzowują wymagania, jakie musi spełniać osoba dopuszczona do egzaminu rzemieślniczego. Poszerzono także katalog przesłanek umożliwiających zwolnienie z egzaminu - nie będą musieli zdawać go laureaci sześciu pierwszych miejsc olimpiad i turniejów o zasięgu krajowym.
Do egzaminu sprawdzającego będzie mogła przystąpić osoba, która ukończyła jedną z pozaszkolnych form kształcenia, tj. m.in.: kwalifikacyjny kurs zawodowy, kurs umiejętności zawodowych, praktykę zawodową (w wymiarze nie krótszym niż 80 godzin). Rozporządzenie stanowi, że egzamin przeprowadzany jest w dwóch etapach - teoretycznym i praktycznym. Do egzaminu dopuszczone zostaną także osoby legitymujące się zaświadczeniem o zdaniu egzaminu sprawdzającego lub świadectwem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Przyjęto taką formę przeprowadzania tego egzaminu, ponieważ jest to forma umożliwiająca pełne sprawdzenie wiedzy oraz umiejętności zawodowych zdającego, stosowana także w przypadku egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego.
W przypadku egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego potwierdzającego wiedzę i umiejętności zawodowe w całym zawodzie, etap teoretyczny przeprowadza się w części pisemnej i w części ustnej. Natomiast w przypadku egzaminu sprawdzającego etap teoretyczny przeprowadza się wyłącznie w części ustnej, ponieważ egzamin ten potwierdza tylko wybrany zakres wiedzy i umiejętności zawodowych w obrębie zawodu, a nie w całym zawodzie. Etap praktyczny egzaminu sprawdzającego polega na samodzielnym wykonaniu przez zdającego zadań egzaminacyjnych sprawdzających umiejętności praktyczne oraz jest przeprowadzany przez zespół egzaminacyjny powołany przez przewodniczącego komisji w porozumieniu z izbą rzemieślniczą. Przyjęto, że etap ten nie może trwać dłużej niż osiem godzin.

Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>