Nie wzrosną ceny mleka dla szkół
Od 1 września 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2014/2015 (Dz. U. poz. 721).
Akt prawny określa maksymalne ceny mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół, z wyłączeniem szkół wyższych, w roku szkolnym 2014/2015, w ramach dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych w przedszkolach i szkołach. Stawki utrzymano na dotychczasowym poziomie.

Zobacz też: Szkoła zadba o dobre nawyki żywieniowe uczniów>>

Będzie nowa ramówka dla szóstych klas w szkołach dla dorosłych
Od 1 września 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 lutego 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 251).
Wprowadza do szkół dla dorosłych konstrukcję ramowych planów nauczania obowiązujących we wszystkich typach szkół (wiąże się to z zamianą tygodniowej/semestralnej liczny godzin na minimalną liczbę godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej). Zmianie nie ulegnie natomiast sam wymiar zajęć dla słuchaczy poszczególnych semestrów.
Nowela zastępuje również lekcje informatyki zajęciami komputerowymi oraz ustalenie odrębnej liczby godzin jęz. polskiego i historii (dotychczas były one określane łącznie).

Polecamy: Kształcenie zawodowe zmierza ku lepszemu>>

Wynagradzanie egzaminatorów na nowych zasadach
Wejdzie w życie część przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz. U. poz. 378).
Zmiany mają charakter porządkujący - dostosowują regulacje do nowej formuły egzaminu maturalnego, która obowiązuje od 2015 r. Przyjęto, że wynagrodzenie w wysokości 13 proc. łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu (min. 150 zł) przysługuje:
1) przewodniczącym zespołu egzaminatorów sprawdzających i oceniających prace uczniów zdających część pierwszą sprawdzianu lub dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego,
2)   przewodniczącym zespołu egzaminatorów sprawdzających i oceniających prace egzaminacyjne zdających część pisemną egzaminu maturalnego z danego przedmiotu,
3)   przewodniczącym zespołu egzaminatorów sprawdzających i oceniających prace egzaminacyjne zdających etap praktyczny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla absolwentów techników, techników uzupełniających i szkół policealnych kształcących w zawodach innych niż zawody, w których kształcą zasadnicze szkoły zawodowe.

Polecamy: Wynagrodzenia za pomoc przy maturze na nowych zasadach>>
Praca przy ustnej maturze to godziny ponadwymiarowe>>

Kalendarium oświatowe 2014/2015 cz. 1>>

Kalendarium oświatowe 2014/2015 cz. 3>>

 

Zmiany w prawie w roku szkolnym 2014/2015 będą jednym z tematów  XVI Krajowej Konferencji Dyrektorów Dyrektorów Szkół i Przedszkoli>>

Kongres Edukacja i rozwój