Ponieważ rozporządzenie MENiS z 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.) w sposób wyczerpujący określa warunki pracy nauczyciela uznawane za trudne i uciążliwe, organ prowadzący nie posiada kompetencji do wykazywania okoliczności uzasadniających przyznanie tego dodatku. Pamiętajmy też, że organ prowadzący nie może uzależnić jego wypłaty od liczby godzin przepracowanych w określonych przepisami warunkach, bo nawet jedna taka godzina sprawia, że nauczyciel ma prawo do takiego dodatku.
Dodatek z tytułu warunków pracy wypłacany jest w całości od każdej godziny wypracowanej w trudnych bądź uciążliwych warunkach, dlatego nie można ustalać jego wysokości proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia nauczyciela czy też pensum zajęć.
Omawiany dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, z którą jest związany, ale także w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że nauczycielowi przysługuje ten dodatek nie tylko w trakcie roku szkolnego, ale również ferii zimowych i letnich (w przypadku szkół feryjnych).

Dodatek mieszkaniowy bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków>>

Dowiedz się więcej z czasopisma:
Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł