Kiepura poinformował, że "statystyki pokazują, że zainteresowanie tymi szkołami z roku na rok wzrasta". Podał, że obecnie w szkołach branżowych II stopnia uczy się 12,7 tys. uczniów.  - Nie planujemy ich likwidacji - powiedział. Dodał, że takie jest też stanowisko powołanej przy MEN Rady Dyrektorów Szkół i Placówek Szkolnictwa Branżowego. Zaznaczył, że szkoły branżowe II stopnia "traktujemy jako stworzenie możliwości młodym ludziom kontynuowania nauki, zdobycia wykształcenia, zdania matury". Poinformował, że klasy są organizowane tylko tam, gdzie jest zainteresowanie nimi. - Tam, gdzie nie ma zainteresowania klasy nie są tworzone i nie ma w związku z tym kosztów - wskazał.

 

Wykaz dziedzin szkolnictwa branżowego 2023>>

 

- Nie planujemy na tę chwilę zmian, ale analizujemy sytuację - powiedział Kiepura. Szkoły branżowe I i II stopnia powstały w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego wprowadzonej za rządów PiS w miejsce zasadniczych szkół zawodowych. Realizują program nauczania w zakresie kształcenia ogólnego oraz zawodowego. Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata, zakończona jest egzaminami, po zdaniu których absolwent uzyskuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Jeśli chce, może dalej kontynuować naukę szkole branżowej II stopnia lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

 

Kształcenie w branżowej szkole II stopnia trwa dwa lata i może być prowadzone w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej. Zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia w zawodzie są prowadzone w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Ukończenie branżowej szkoły II stopnia umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika po zdaniu egzaminu zawodowego w danym zawodzie oraz uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. (ms/PAP)