Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by MEN zrezygnował z likwidacji kształcenia techników farmacji, asystentek stomatologicznych i opiekunek dziecięcych. ZNP zauważa, że zmiana, którą zamierza wprowadzić MEN, zaszkodzi szkołom medycznym. Zwłaszcza, że zainwestowały one już w sprzęt do prowadzenia zajęć praktycznych oraz w kształcenie nauczycieli.
Resort edukacji odpowiada, że zmiany są konieczne, ponieważ szkoły medyczne wypuszczają na rynek pracy zbyt wielu absolwentów, co powoduje wzrost bezrobocia.
Jak podaje MEN w odpowiedzi na pismo ZNP Łańcut, w pierwszej połowie 2013 r. zarejestrowano 1617 bezrobotnych techników farmacji, a w ciągu sześciu miesięcy liczba ta wzrosła do 2119. Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że zawód ten jest zawodem nadwyżkowym - liczba osób poszukujących pracy w zawodzie jest wyższa niż liczba miejsc.
W przypadku asystentki stomatologicznej, MEN zwraca uwagę na istnienie podobnych zawodów: pomoc dentystyczna oraz higienistka stomatologiczna. Natomiast jako powód likwidacji kształcenia w zawodzie opiekunki dziecięcej resort wskazuje zmianę wymogów, które musi spełniać opiekunka w żłobku lub klubie dziecięcym. Pełna treść odpowiedzi MEN>>
MEN: likwidacja kształcenia w niektórych zawodach medycznych to konieczność
Wszystkie decyzje w sprawie likwidacji niektórych zawodów kształcenia zawodowego były poprzedzone wnikliwą analizą - zapewnia resort edukacji. Brakuje miejsc pracy dla nowych techników farmacji i asystentek stomatologicznych.