Czy mgr pedagogiki posiada kwalifikacje do nauczania religii (zielonoświątkowcy)?

Osoba ta posiada rekomendację Prezbitera Okręgu Zachodnio-Wielkopolskiego.


Według mojej opinii, skierowanie nauczyciela religii do danej szkoły, wydane przez właściwe władze zwierzchnie kościołów i związków wyznaniowych zaświadcza o posiadaniu przez nauczyciela kwalifikacji do nauczania religii i dyrektor szkoły nie może tego zakwestionować.


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155 z późn. zm.) w publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:

1) w szkołach podstawowych i gimnazjach - na życzenie rodziców (opiekunów prawnych),

2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie.

Szkoły mają obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy lub oddziału. Dla mniejszej liczby uczniów w klasie lub oddziale lekcje religii w szkole powinny być organizowane w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Jeżeli w szkole na naukę religii danego wyznania lub wyznań wspólnie nauczających zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów, organ prowadzący szkołę, w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym, organizuje naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym punkcie katechetycznym. Liczba uczniów w grupie lub punkcie katechetycznym nie powinna być mniejsza niż trzy. Jeżeli w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym uczestniczą uczniowie szkół prowadzonych przez różne organy, organy te ustalają, w drodze porozumienia, zasady prowadzenia grup lub punktów katechetycznych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę, w ramach posiadanych środków, może na wniosek kościoła lub związku wyznaniowego zorganizować nauczanie religii danego wyznania w sposób odmienny.

Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii.

Szkoła zatrudnia nauczyciela religii, katechetę szkolnego wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danej szkoły, wydanego przez:

1) w przypadku Kościoła Katolickiego - właściwego biskupa diecezjalnego,

2) w przypadku pozostałych kościołów oraz innych związków wyznaniowych - właściwe władze zwierzchnie tych kościołów i związków wyznaniowych.

Cofnięcie takiego skierowania jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danej szkole. O cofnięciu skierowania właściwe władze kościołów lub innych związków wyznaniowych powiadamiają dyrektora szkoły oraz organ prowadzący. Na okres pozostały do końca roku szkolnego kościół lub inny związek wyznaniowy może skierować inną osobę do nauczania religii, z tym że równocześnie pokrywa on koszty z tym związane. Nauczyciel religii prowadzący zajęcia w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym albo uczący na terenie kilku szkół jest zatrudniany przez dyrektora szkoły wskazanego przez organ prowadzący szkołę lub przez organ wskazany w porozumieniu. Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela. Kwalifikacje zawodowe nauczycieli religii określają odpowiednio Konferencja Episkopatu Polski Kościoła Katolickiego oraz właściwe władze zwierzchnie kościołów lub innych związków wyznaniowych - w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej.

Minister Edukacji Narodowej zawarł następujące porozumienia:

1. Porozumienie z dnia 4 lipca 2001 r. pomiędzy Polską Radą Ekumeniczną oraz Ministrem Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (Dz. Urz. MEN. z 2001 r. Nr 3, poz. 18),

2. Porozumienie z dnia 6 września 2000 r. pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii (Dz. Urz. MEN. z 2000 r. Nr 4, poz. 20),

3. Porozumienie z dnia 13 lutego 1995 r. pomiędzy Zarządem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego oraz Ministrem Edukacji Narodowej w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii (Dz. Urz. MEN. z 1995 r. Nr 3, poz. 7).

Z analizy tych porozumień można stwierdzić, że generalnie osoby świeckie, które ukończyły wyższe studia magisterskie lub zawodowe bez przygotowania teologicznego lub pedagogicznego mogą nauczać religii, ale pod warunkiem, że przygotowanie to uzupełniły w formie odpowiednich studiów podyplomowych, studium katechetyczno-pedagogicznego lub kursów prowadzonych zgodnie z zasadami ustalonymi przez właściwe władze zwierzchnie Kościołów. O posiadaniu przygotowania teologicznego świadczy skierowanie wydane przez właściwe władze zwierzchnie kościołów lub innych związków wyznaniowych. Jak wynika z informacji autora pytania, omawiana osoba posiada odpowiednie skierowanie wydane przez Prezbitera Okręgu Zachodnio-Wielkopolskiego. Wprawdzie autor pytania używa sformułowania "rekomendację", ale wydaje się, że chodzi właśnie o "skierowanie". Jest to bardzo istotne, gdyż jak pamiętamy, szkoła zatrudnia nauczyciela religii, katechetę szkolnego wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danej szkoły, wydanego przez:

1) w przypadku Kościoła Katolickiego - właściwego biskupa diecezjalnego,

2) w przypadku pozostałych kościołów oraz innych związków wyznaniowych - właściwe władze zwierzchnie tych kościołów i związków wyznaniowych.

Według mojej opinii, skierowanie nauczyciela religii do danej szkoły, wydane przez właściwe władze zwierzchnie kościołów i związków wyznaniowych zaświadcza o posiadaniu przez nauczyciela kwalifikacji do nauczania religii i dyrektor szkoły nie może tego zakwestionować. Wydaje się jednak, że dyrektor szkoły w momencie otrzymania przez nauczyciela skierowania może wystąpić do właściwych władz zwierzchnich kościołów i związków wyznaniowych ze swoimi wątpliwościami. Tego prawo nie zakazuje.