Rekrutacja do przedszkoli odbywa się każdego roku, jej zasady określa ustawa - Prawo oświatowe. W tym akcie prawnym określone są także kryteria, które bierze się pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola.
Przed ustaleniem liczby wolnych miejsc są one zobowiązane do zarezerwowania miejsc dla dzieci, które wcześniej do nich uczęszczały. W dalszej kolejności pod uwagę brane są kryteria określone w ustawie i przez organy prowadzące. Jeżeli rodzice chcą, by ich dziecko kontynuowało naukę w przedszkolu składają odpowiednią deklarację.
Rekrutacja do przedszkoli - czytaj w LEX Prawo Oświatowe>>
Kryteria określone w ustawie
W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe (pierwszy etap), a następnie kryteria samorządowe (drugi etap).
Ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego mają dzieci trzyletnie, czteroletnie i pięcioletnie. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek zamieszkiwania w danej gminie niż liczba wolnych miejsc na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie takie kryteria, jak:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą. Kryteria te mają jednakową wartość - komisja przyznaje za spełnienie każdego z nich jednakową liczbę punktów.
Istotne również kryteria lokalne
Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę tzw. lokalne kryteria określone przez organ prowadzący (to znaczy, że mogą być różne w konkretnych samorządach). Ten etap rekrutacji przeprowadza się, gdy po pierwszym zostały jeszcze wolne miejsca.
Samorządowych kryteriów nie może być więcej niż sześć, a każdemu z nich przyznaje się określoną liczbę punktów - niekoniecznie taką samą dla wszystkich. Organ prowadzący może np. premiować fakt, że do danego przedszkola uczęszcza już rodzeństwo dziecka. Kolejną, dość powszechną praktyką, jest branie pod uwagę dochodu na osobę w rodzinie.
Treść wniosku określa art. 150 ustawy - Prawo oświatowe, w dokumencie wpisuje się przede wszystkim dane dziecka i jego rodziców. Wskazuje się też kolejność wybranych publicznych przedszkoli w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie poszczególnych kryteriów:
a) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
b) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub odpowiednie orzeczenie,
c) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
d) dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Organ prowadzący, ustalając dodatkowe kryteria, określa dokumenty, które potwierdzają ich spełnienie. Może to być np. oświadczenie o dochodzie na osobę w rodzinie kandydata - jeżeli uzależnił od tego przyjęcie dziecka do przedszkola.
Więcej tekstów poradniczych tutaj>>