Egzaminy czeladnicze i mistrzowskie, po wejściu w życie rozporządzenia, będą mogły dotyczyć zawodów odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła, który występuje w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Przebiegać będą na podstawie wymagań określonych w nowej podstawie programowej kształcenia w zawodach. Przepisy doprecyzowują wymagania, jakie musi spełniać osoba dopuszczona do egzaminu rzemieślniczego. Poszerzono także katalog przesłanek umożliwiających zwolnienie z egzaminu - nie będą musieli zdawać go laureaci sześciu pierwszych miejsc olimpiad i turniejów o zasięgu krajowym. 
Do egzaminu sprawdzającego będzie mogła przystąpić osoba, która ukończyła jedną z pozaszkolnych form kształcenia, tj. m.in.: kwalifikacyjny kurs zawodowy, kurs umiejętności zawodowych, praktykę zawodową (w wymiarze nie krótszym niż 80 godzin). Rozporządzenie stanowi, że egzamin przeprowadzany jest w dwóch etapach - teoretycznym i praktycznym. Do egzaminu dopuszczone zostaną także osoby legitymujące się zaświadczeniem o zdaniu egzaminu sprawdzającego lub świadectwem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Przyjęto taką formę przeprowadzania tego egzaminu, ponieważ jest to forma umożliwiająca pełne sprawdzenie wiedzy oraz umiejętności zawodowych zdającego, stosowana także w przypadku egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego.
Rozporządzenie umożliwia wydawania suplementów do świadectw czeladniczych oraz do dyplomów mistrzowskich (Europass). Od 2006 r. suplementy wydawane są na wniosek absolwentów, którzy otrzymali dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu zawodowego organizowanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Pozwoli to absolwentom zasadniczych szkół zawodowych, którzy zajęcia praktyczne realizowali jako młodociani pracownicy, na otrzymanie suplementu w języku angielskim. Rozporządzenie wchodzi w życie 25 października 2012 r.
 
Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 2012 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz. U. Nr 1117).