Nowelizacja ustawy, którą w ekspresowym tempie przyjął rząd, a potem równie szybko uchwalił parlament i podpisał prezydent, by zabezpieczyć przebieg egzaminów maturalnych, dodała nowy przepis - art. 73a Prawa Oświatowego. Nie jest to przepis przejściowy, związany z wyjątkową sytuacją, już na stałe, a w najlepszym wypadku do czasu kolejnej noweli, zmieni zasady klasyfikacji uczniów.
Czytaj: Strajk nauczycieli zawieszony, specutawa maturalna obowiązuje >>
Recepta na szczególne sytuacje
Nowy przepis stanowi, że w przypadku, gdy nauczyciel, wychowawca oddziału, osoba prowadząca praktyczną naukę zawodu lub rada pedagogiczna nie wykonują zadań i kompetencji w zakresie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów lub przeprowadzania egzaminów, zadania te będzie obowiązany zastępczo wykonać dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego pedagog.
Sprawdź w LEX: Wynagradzanie nauczycieli oraz pracowników szkoły za okres strajku >
Rząd stworzył przepis z myślą o tegorocznych maturach, jednak nie ograniczył go w żaden sposób czasowo. Nie ma też w nim wzmianki o tym, że dyrektor miałby wkraczać jedynie w szczególnych sytuacjach. Jak mówi Prawo.pl prof. Antoni Jeżowski takie sformułowanie nowej regulacji budzi pewne wątpliwości, pozwalając dyrektorowi szkoły na dużą uznaniowość. Nie do końca wiadomo, w jakiej sytuacji dyrektor podejmie decyzję o zastąpieniu nauczyciela. Przepis sformułowano tak ogólnie, że pozwala to dyrektorowi zastąpić nauczyciela również, gdy nie zachodzi kryzysowa sytuacja.
Delegowany nauczyciel wystawi oceny uczniom z całej gminy>>
Po dyrektorze wkracza samorząd
Nowy przepis ma zabezpieczyć również sytuację, gdy to dyrektor nie wywiąże się z opisanego wyżej obowiązku. Wtedy organ prowadzący szkołę wyznaczy nauczyciela i to on zastąpi dyrektora. Tu również brakuje sprecyzowania, kiedy właściwie organ prowadzący ma wkroczyć.
POLECAMY: Procedury oświatowe z wzorami dokumentów >
- Przepisy określają termin, w którym rada powinna podjąć uchwałę klasyfikacyjną, więc można przyjąć, że dyrektor szkoły według tej nowej regulacji może dokonać klasyfikacji jeżeli ten termin nie będzie zachowany przez radę - mówi radca prawny Dominik Kucharski - Natomiast już sam dyrektor nie ma na to terminu wskazanego w ustawie. Trudno więc na gruncie tej nowelizacji uznać, kiedy zaistnieje ten stan, o którym mowa w ustawie, tzn. moment "gdy dyrektor szkoły nie podejmie rozstrzygnięcia'' - podkreśla. Oznacza to, że nie wiadomo, kiedy organ prowadzący zyskuje uprawnienie do wskazania nauczyciela, który dokona klasyfikacji.
Sprawdź: Czy kadencja wicedyrektora kończy się wraz z upływem kadencji dyrektora szkoły? >
Dokument podpisze dyrektor
Prawnik tłumaczy, że ustawa przewiduje zmianę dotychczasowych uprawnień organów właściwych w tym zakresie, wskazując, że w pewnych sytuacjach, to dyrektor szkoły, a więc organ, który w dotychczasowym stanie prawnym miał obowiązek jedynie wykonywania uchwał rady pedagogicznej, w kwestii wyników klasyfikacji i promocji uczniów, wcieli się w rolę rady pedagogicznej (a więc organu stanowiącego). Nowela zmienia też zasady sporządzania dokumentacji dotyczącej klasyfikacji uczniów -jeżeli to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący zadecyduje o ocenie - dokumentację podpisze nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący szkołę.
Cena promocyjna: 24.38 zł
|Cena regularna: 32.5 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Według Krzysztofa Lisowskiego, prawnika ZNP, nowe rozwiązanie negatywnie odbije się na jakości oświaty. Nie bez powodu ustawodawca określił w przepisach, że to nauczyciel prowadzący przedmiot ma decydujący wpływ na ocenę ucznia. - Jeżeli w tej wyjątkowej sytuacji ocenę będzie ustalał dyrektor, to znaczy, że decyzję podejmie osoba, która nie ma tak naprawdę możliwości oceny tego ucznia - tłumaczy Krzysztof Lisowski. Problematyczna może być też kwestia odpowiedzialności, bo ponosi ją nauczyciel prowadzący przedmiot, który - jeżeli bierze udział w strajku - nie będzie miał wpływu na notę.
Sprawdź w LEX:
Kalendarz zadań dyrektora - Maj 2019 >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.